Yeşil Bir Gökyüzü Kasırganın Habercisi Mi?

 Yeşil Bir Gökyüzü Kasırganın Habercisi Mi?

Görsel: freepik.com

Bazen kasırga vurmadan önce gökyüzü, ürkütücü bir yeşile döner. Gökyüzünün neden mavi olduğu sorusunun cevabı, kötü havalardan önce gökyüzünün neden bazen yeşil olduğunu anlamanıza yardım edecektir.

1996 filmi Twister’da, Bill Paxton ve Philip Seymour Hoffman yaklaşan bir fırtınayı izliyorlar. Paxton’un karakteri “Yeşile dönüyor,” der ve Hoffman’ın karakteri “Yeşillik” diye yanıtlar. Fırtına bulutunu takip etmek için heyecanlı bir şekilde araçlarına binerler. Peki neden yeşil gökyüzü bazen bir kasırganın ya da şiddetli bir fırtınanın öngörüsüdür?

Bilim insanlarının şiddetli havadan önceki yeşil gökyüzünü açıklayan birkaç teorisi var. Günün saati en önemli etkenlerden biri. Neden olabilecek faktörlere daha yakından bakalım.

İlk olarak, neden gökyüzünün normalde mavi olduğuna göz atalım. Gün içinde havadaki parçacıklar daha çok mor ve mavi ışık saçtığı ve gözlerimiz mavi renge daha duyarlı olduğu için gökyüzü mavi görünür. En güçlü fırtınalar, güneşin ufka doğru alçaldığı akşamüstü zamanlarında meydana gelirler. Yükselen bir fırtına bulutunun altındaki ışık mavi görünürken, yaklaşan gün batımının kızılımsı tonu mavi nesneleri aydınlatarak onların yeşil görünmelerini sağlar. Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden Scott Bachmeier diyor ki yeşil bulutlar sadece bulutlar çok derindeyse oluşur ki bu da genellikle sadece fırtına bulutlarında meydana gelir. Bunlar dolu ve kasırgaya sebep olabilecek türden fırtınalardır.

Yeşil gökyüzüne yol açan bir diğer faktör de su damlalarının kendisi olabilir. Su, mavi ışığı yansıtmada çok iyidir ancak doğru koşullar altında, alçalan bir güneşin ışınlarının üzerlerinde parlaması gibi, yeşil ışığı da yansıtabilir. Doğru bulut kalınlığı, doğru çaptaki su damlaları ve günün doğru zamanı ile birleştiğinde gökyüzünü yeşilimsi bir renge dönüştürmek için mükemmel bir kombinasyon oluşturabilir.

Kasırgaların oluşması için gökyüzünün yeşile dönmesi gerekmediğine dikkat etmek önemlidir. Yeşil bir gökyüzü çoğunlukla kasırgaları ve hasar verici doluyu oluşturan şiddetli bir fırtınanın bir göstergesi olsa da yeşil bir gökyüzü şiddetli havayı garanti etmez, tıpkı en ufak bir yeşillik yokken gökten kasırganın belirdiği gibi.

Özetle, fırtınadan önceki yeşil gökyüzünün nedeni tam olarak bilinmiyor. Ancak bir fırtınadan önceki yeşilimsi-sarı gökyüzünün, dünyanın bazı kısımlarında yaygın olduğu biliniyor.

 

Kaynak: Does A Green Sky Predict A Tornado?

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.