Yeni Zelanda’da Yosunlar Üzerinde Yapılan Çalışma, Deprem Tarihini Ortaya Çıkardı

 Yeni Zelanda’da Yosunlar Üzerinde Yapılan Çalışma, Deprem Tarihini Ortaya Çıkardı

Görsel: CC0 Public Domain

Yeni Zelanda’daki Otago Üniversitesi’nden bir araştırmacı ekibi, denizde yetişen yosun genlerinin çalışılmasının, belirli bir bölgenin deprem tarihinin bir kısmını ortaya çıkarabileceğini buldu. Grup, Royal Society B Proceedings dergisinde yayınlanan çalışmalarında, Yeni Zelanda sahili boyunca deprem öyküsü olan yerlerden alınan yosun örneklerini ve onlardan neler öğrendiklerini açıklıyor.

Önceki araştırmalar, yosunun yeni göç etme fırsatları ortaya çıktığında agresif bir deniz yosunu türü olabileceğini göstermiştir. Heterokont’un kendi topraklarından son derece koruyucu olduğu da gösterilmiştir – bir kez kurulduktan sonra, diğer yosun türleri içeri giremez. Bu yeni girişimde, araştırmacılar yosun ve Yeni Zelanda’nın bir kısmının deprem tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek için her iki özellikten de yararlandı.

Önceki araştırmalar Yeni Zelanda’nın yaklaşık 800 yıl önce Güney Adasında çok ciddi bir deprem yaşadığını göstermiştir. Deprem o kadar şiddetliydi ki deniz dibinin bazı kısımları su hattının üzerine yükseltilmişti. Araştırmacılar, böyle bir depremin büyük olasılıkla yeni oluşturulmuş bir deniz tabanını – yosun ve diğer deniz tabanı yaşamı tarafından işgal edilmesi için olgunlaştıracağını belirtti. Ekip, yeni oluşturulmuş deniz tabanının bir kısmının göç eden yosun tarafından doldurulup doldurulmadığını ve eğer öyleyse DNA’sında kanıt olup olmadığını merak etti.

Öğrenmek için araştırmacılar Dunedin kasabası yakınındaki fay hattı boyunca çok sayıda yosun örneği topladılar. Laboratuvarlarına döndüklerinde, numuneler üzerinde genetik bir çalışma yürüttüler ve daha önce sadece eski yosunların işgal ettiği bir alana taşınan yeni yosun kanıtı buldular. Sadece genlerine bakarak vareklerin* bölgesel sınırlarını belirleyebildiler. Ayrıca, yeni vareklerin 800 yıl önce deprem zamanında bölgeye taşındığını da görebildiler. Bugün orada yaşayan yosunlar da onların torunlarıdır.

Araştırmacılar, sonuçların bölgesel yosunların ne kadar olduğunu gösterdiğini öne sürüyorlar – eski ve yeni yosun karışımının çok az kanıtı vardı, bu da yeni yosunun 800 yıldır zemini tuttuğu anlamına geliyor.

**varek: su yosunu

 

Kaynak: Study of kelp in New Zealand reveals earthquake history

 

 

Sude Toptas

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.