Yaşamın Yapı Taşları Yıldızlardan veya Gezegenlerden Uzaktaki ‘Karanlık Kimya’ Tarafından Oluşturulabilir

 Yaşamın Yapı Taşları Yıldızlardan veya Gezegenlerden Uzaktaki ‘Karanlık Kimya’ Tarafından Oluşturulabilir

Yeni araştırmalar gösteriyor ki, yaşamı inşa etmek için bir bileşen olan en az bir prebiyotik molekül, yıldızlararası uzayın zorlu ortamında, yıldızlardan ve gezegenlerden uzakta oluşabilir.

Glisin amino asitinin -olmadan yaşamın var olamayacağı en basit amino asit- yıldızlardan oluşması için ışınlama gerektirdiği düşünülüyordu. Ancak yeni laboratuvar deneyleri, enerjik ışınlama olmadan gerçekleşen “karanlık kimya” olarak bilinen şey yoluyla oluşabileceğini gösteriyor.

Birkaç ilginç yerde glisin tespit edildi. Bir gök taşı içinde ve Venüs’ün atmosferinde ortaya çıkmış gibi görünüyor.

Özellikle ilgi çekici olan, 67P / Churyumov-Gerasimenko Kuyruklu Yıldızı atmosferindeki varlığı, molekülün Güneş’ten veya gezegenlerden bağımsız olarak oluşabileceğini ima ediyor.

Ancak laboratuvar deneyleri ve modelleme, yıldız oluşumunun sonraki aşamalarında yıldızlararası buzun ultraviyole, kozmik, termal, X-ışını – radyasyonla yıkandığında glisin oluştuğunu ileri sürdü.

Yeterince yüksek enerjilerde radyasyon amino asitleri yok edebilir, bu nedenle İngiltere’deki Queen Mary Üniversitesi’nden astrokimyacı Sergio Ioppolo liderliğindeki bir gök bilimci ekibi, alternatif oluşum yolları olup olmadığını görmek için yola çıktı. Ve bir tane buldular!

Ioppolo, “Laboratuvarda, karanlık yıldızlararası bulutlarda soğuk toz parçacıklarının ince buz katmanlarıyla kaplandığı ve daha sonra atomları çarparak öncü türlerin parçalanmasına ve reaktif ara maddelerin yeniden birleşmesine neden olan koşulları simüle edebildik,” dedi.

Araştırma, glisin amin öncüsü olan metilamin ile başladı.

Yıldızlararası ortamda glisin varlığına dair bir kanıtımız olmamasına rağmen, gök bilimciler metilamin buldular ve metilamin de Comet 67P / C-G’de tespit edildi. Bağımsız bir deney dizisinde araştırmacılar, metilaminin yıldızlararası koşullarda enerjisiz olarak oluşabileceğini gösterdiler.

Ardından araştırmacılar, benzer koşullar altında glisin oluşup oluşmayacağını belirlemek için metilamin bakımından zenginleştirilmiş bir buz kullandılar. Bunu gaz formunda, yıldızlararası uzayda yüzey reaksiyonlarını araştırmak için özel olarak tasarlanmış SURFRESIDE2 adlı ultra yüksek vakum sistemine yatırdılar. Buzun oluşmasına izin vermek için sistem 13 Kelvin (-260 santigrat derece veya -436 derece Fahrenheit) yıldızlararası bir sıcaklığa soğutuldu.

Araştırmacılar, buzdaki kimyasal reaksiyonların gerçekten de glisin oluşumuyla sonuçlandığını buldu. Ve bu buz, süreç için gerekliydi.

Ardından, bulgularını doğrulamak için astrokimyasal modellemeyi kullandılar. Sadece bir günlük zaman diliminde elde edilen deneysel sonuçlarını, kozmik süreçlerin uzatabileceği milyonlarca yıla çıkarmışlardır. Ve yeterli zaman verildiğinde glisinin yıldızlararası uzayda küçük ama önemli miktarlarda oluşabilmesi gerektiğini buldular.

Bu moleküllerin dondurucu soğuk uzay boşluğunda hayata doğru çok daha fazla gelişmesi pek olası değildir.

Araştırmanın anlamı, glisin ve metilaminin, yıldız oluşumu (ve daha sonra gezegen oluşumu) başlamadan önce uzayda oluşabileceğidir. Bu da, buzda hapsolmuş, daha sonra meteorlara, kuyruklu yıldızlara, gezegen küçüklere ve nihayetinde gezegenlere eklenen potansiyel olarak birçok prebiyotik moleküler materyal olduğu anlamına geliyor.

Ioppolo, “Bir kez oluştuğunda, glisin diğer karmaşık organik moleküllerin öncüsü de olabilir,” dedi.

“Aynı mekanizma izlenerek, prensip olarak, glisin omurgasına başka fonksiyonel gruplar eklenebilir ve bu da uzaydaki kara bulutlarda alanin ve serin gibi diğer amino asitlerin oluşumuyla sonuçlanır. Sonunda, bu zenginleştirilmiş organik moleküler envanter kuyruklu yıldızlar gibi gök cisimlerine dahil edildi ve Dünyamıza ve diğer birçok gezegene olduğu gibi genç gezegenlere teslim edildi. ”

 

Kaynak: Building Blocks of Life Can Be Forged by ‘Dark Chemistry’ Far From Stars or Planets

Nuri Ogulcan Ok

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  • Çok başarılı bir çalışma. Teşekkürler

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.