Yapılan Bir Çalışma Çocukların Elle Yazarken Daha İyi Öğrendiğini Söylüyor

 Yapılan Bir Çalışma Çocukların Elle Yazarken Daha İyi Öğrendiğini Söylüyor

Bilgisayarlar neredeyse günlük yaşamımızın her alanında çalışma yöntemimizi şekillendirmekte ve Covid-19 salgınından sonra buna en son eklenen okul eğitimi oldu. Ancak giderek artan kanıtlar, klavyede yazarak öğrenmenin kalemle yazarak öğrenmek kadar etkili olmadığını gösteriyor.

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden  araştırmacılar, klavye kullanmanın elle yazmakla aynı öğrenmeyi sağlayıp sağlamadığını araştırdılar. Profesör Audrey van der Meer öncülüğünde Frontiers in Psychology’de yayımlanan makale, bitişik el yazısı ve çizimin beyinde klavyeyle yazmaya göre daha yüksek düzeyde işlemeyle sonuçlandığını öne sürüyor.

Bu ekip, hafızada önemli olan beyin aktivitesi bölgelerini ve yeni bilgilerin öğrenilmesini izledi. 12 yaşlarındaki 12 çocuğa ve 12 genç yetişkine yüksek yoğunluklu bir elektroensefalogram (HD EEG) takıldı ve ekranda görüntülenen kelimelerin notlarını almak için dokunmatik ekranda dijital kalem veya klavye kullanmaları istendi. Geleneksel kağıt kalem yerine dijital bir kalem kullanıldı. Önceki çalışma dijital kalemlerin öğrenme için mürekkepli kalemlerden daha etkili olabileceğini öne sürmüştü.

Benzer görevleri yerine getirmelerine rağmen, kalem kullanan yetişkinlerin beyin aktivitesi klavye kullanan gruba göre daha aktifti. Çocuklarda da benzer sonuçlar gözlendi ancak daha küçük bir ölçüde.

Van der Meer açıklamasında, “Kağıt ve kalem kullanımı, beyne ‘anılarınızı asması için’ daha fazla ‘kanca’ verir. Elle yazmak, beynin sensorimotor kısımlarında çok daha fazla aktivite yaratır. Kağıt üzerinde kaleme basarak, yazdığınız harfleri görerek ve yazarken çıkardığınız sesi duyarak birçok duyuyu harekete geçirirsiniz. Bu duyu deneyimleri, beynin farklı bölümleri arasında temas kurar ve beyni öğrenmeye açar. Hem daha iyi öğreniriz hem de daha iyi hatırlarız,” dedi.

Kanıtlar, erken gelişimde bitişik el yazısının önemli bir faktör olduğuna işaret ederken; ekip bu çalışmada bitişik olmayan el yazısını incelemedi. Bununla birlikte, çocuklara el yazısı öğretmenin -özellikle de bitişik el yazısının- düşüşte olduğu görülüyor. Fin okulları artık bitişik el yazısı öğretme ihtiyacı duymuyor, bunun yerine klavye ve dokunmatik ekranları tercih ediyorlar. Birleşik Krallık’taki öğrencilere el yazısı öğretilmesi gerekmiyor, İndiana’da ise 2011’de el yazısı yasalardan çıkarıldı.

Profesör van der Meer, 2005’ten önceki çalışmalarıyla ve araştırmalarıyla uyumlu olarak, çalışmalarının çocukların ileriye dönük öğrenme biçiminde olumlu değişiklikler getirmesini umuyor. Çocukların, gelişimin erken aşamalarında yazmaya ve çizmeye teşvik edilmesi gerektiğine ve “çocukların en azından minimum el yazısı eğitimi almalarını sağlamak için ulusal yönergelerin uygulanması gerektiğine” inanıyor.

 

Kaynak: Children Learn Better When Writing By Hand Than Using Keyboards, Study Says

Havva Bitirgan

İlginizi Çekebilir

2 Yorumlar

  • Çok açıklayıcı, başarılı ve emek dolu bir çalışma olmuş, ellerinize sağlık, devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

  • Çalışmanın sonucu tam da beklediğim gibi olmuş elinize sağlık.

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.