Wi-Fi Nasıl Çalışır?

 Wi-Fi Nasıl Çalışır?

Her gün kullandığımız şeylerin aslında nasıl çalıştığını düşünüyor musunuz? Daha spesifik olmak gerekirse, bilgisayarların kablosuz şekilde nasıl iletişim kurduklarını hiç merak ettiniz mi? İşte burada Wi-Fi devreye giriyor.

Peki nedir bu “Wi-Fi”?

İlk olarak bazı temel ögeleri ele alalım. “Wireless Fidelity (Kablosuz İnternet)”  kısaltması olan Wi-Fi, açılımı “Wireless Local Area Network (Kablosuz Yerel Ağ Bağlantısı)” olan WLAN ile aynı anlama geliyor.

Cihazlar arasında sinyal yollamak için radyo frekanslarını kullanan Wi-Fi de diğer kablosuz cihazlarla aynı çalışma prensibine sahiptir. Radyo frekansları telsiz, araba radyoları ve cep telefonlarından tamamen farklıdır. Örneğin, arabanızın teyp ve ses sistemi KiloHertz ve MegaHertz aralığındaki frekansları (AM ve FM istasyonları) alırken Wi-Fi, GigaHertz aralığındaki verileri alır ve iletir.

Daha da açmak gerekirse, Hertz (Hz) basitçe bir frekans birimidir. Bir iskelede durup dalgaların içeri girmesini izlediğinizi varsayalım. Aşağıya doğru baktığınızda her dalganın tepesinin yuvarlanıp geçtiğini görebilirsiniz. Eğer her dalga tepesi arasında kaç saniye olduğunu sayarsanız dalgaların frekansını elde etmiş olursunuz. Yani eğer iki dalga tepesi arası 1 saniye ise bu frekansın 1 Hertz olduğunu gösterir.

Su dalgalarını MegaHertz ve GigaHertz ile karşılaştırırsak, bu dalgaların havada saniyede 1 milyon ve 1 milyar devir yaptığını söyleyebiliriz. Ve bu dalgalarda bulunan veriyi almak için radyo alıcınızın belirli bir frekanstaki dalgaları alacak şekilde ayarlanması gerekir.

Wi-Fi için bu frekans 2.4GHz ve 5GHz’tır. Bu frekanslar da mikrodalga fırınınızda bulunan frekansla çok yakındır. Mikrodalganız yemek ısıtmak için 2.450GHz kullanırken sinyal yönlendiriciniz verilerinizi Wi-Fi üzerinden iletmek için 2.412GHz ile 2.472 GHz arasında kullanır. Hatta bu sebeple bazı insanlar bozuk veya hatalı mikrodalgalarında mısır patlatırken Wi-Fi sinyalleriyle sorun yaşayabiliyorlar.

Son olarak yanlış bilinen bir doğruyu düzeltelim. Bu mikrodalgalar iyonlaşmayan radyasyondur. Bu da kansere sebep olmayacağı anlamına geliyor. Evet bu doğru, mikrodalgalar ve Wi-Fi sizi radyoaktif yapmaz!

 

Kaynak: How Does Wi-Fi Works? -Scientific American

Yasemin Semiz

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.