Vücudumuz Doğal Ağrı Kesici Geliştirebilir

 Vücudumuz Doğal Ağrı Kesici Geliştirebilir

Fentalin, oksikodon, morfin… Bu maddeler ağrıları dindirdiği gibi, bağımlılığa hatta ölümlere yol açabilir.

Bilim insanları yıllardır morfin türevi ilaçların etkili ağrı kesici özellikleriyle beraber pek çok negatif etkisini dengelemek için çalışmalar yapıyor.

John Traynor, Andrew Alt ve ekibi Michigan Üniversitesi Edward F. Domino Araştırma Merkezi’nde, Ulusal Uyuşturucu Bağımlılığı Enstitüsü tarafından finanse edilen çalışmalarıyla vücudun kendisinin ağrıyı engelleme özelliğinden faydalanarak bu problemleri ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yürütmekte.

Tüm morfin türevi ilaçlar, haşhaş kaynaklı afyondan eroine, doğal olarak beyin veya vücudun herhangi bir yerinde çalışabilir. Böyle bir reseptör olan mu-opioid de vücuttaki doğal ağrı kesicilerden endojen endorfinler ve enkefalinlere bağlanır. Mu-opioid reseptörlerine etki eden ilaçlar bağımlılıkla beraber uyuşukluk, solunum güçlüğü, kabızlık ve mide bulantısına da neden olmaktadır.

Taylor, “Ağrınız olduğu zaman normalde vücudumuz da morfin etkisi gösteren kimyasal maddeler salgılıyoruz ama bunlar ya yeterince güçlü değiller ya da uzun ömürlü,” diyor. Ekip uzun zamandır pozitif allosterik modülatörler –aktif ve aktif olmayan durumlar arasında ileri geri mekik hareketi ile reaksiyon hızını düzenleyen enzimleri aktive eden modülatördür– olarak adlandırılan maddelerin vücudun kendi endorfin ve enkefalinlerini attırmak için kullanılabilir olduğunu varsaymıştı. PNAS’de yayımlanan yeni bir makale BMS-986122 olarak bilinen allosterik modülatörün, enkefalinlerin mu-opioid reseptörlerini aktive etme yeteneğini artırabildiğini ispatladı.

Dahası, opioid ilaçların aksine pozitif allosterik modülatörler sadece endorfin ve enkefalin varlığında çalışır. Yani sadece ihtiyaç anında ağrıyı yok etmek için devreye girerler.

Taylor, “Enkefaline ihtiyacınız olduğu zaman vücudunuzun belli bölgelerinde pulsatil şekilde yani ritmik olarak salgılarsınız. Sonra da bunlar hızlıca metabolize olur,” diyor ve ekliyor; “Aksine morfin gibi ilaçlar vücut ve beyne akın eder ve birkaç saat boyunca bir yere ayrılmazlar.”

Ekip, modülatör saflaştırılmış reseptörü izole ederek ve enkefalinlere nasıl yanıt verdiğini ölçerek mu-opioid reseptörün modülatör tarafından uyarılma yeteneğini ispatladı. “Eğer pozitif allosterik modülatör eklerseniz cevap almak için daha az enkefaline ihtiyacınız olacak.”

Ayrıca elektrofizyoloji ve fare deneyleri, ağrının giderilmesinde vücudun ağrı azaltıcı moleküllerinin opioid reseptörlerini daha güçlü bir şekilde aktive ettiğini onayladı.

Taylor, gelecek hedeflerinin stres ve kronik ağrı koşulları altında endojen, yani iç kökenli opioidlerin aktivasyonlarını artıma yeteneklerini ölçmek olduğunu söylüyor ve etkili olacağını ancak depresyon ya da nefes alma sorunları gibi ciddi tehlikelere yol açmayacağını sağlayacaklarını da ekliyor.

 

Kaynak: Body’s natural pain killers can be enhanced

Aylin Gündoğdu

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.