Vitaminler Sivilceleri Nasıl Tetikler? Sivilceler Nasıl Geçer?

 Vitaminler Sivilceleri Nasıl Tetikler? Sivilceler  Nasıl Geçer?

Vitamin B12, normalde cilt üzerinde bulunan bakterilerin kişide sivilce oluşturabilecek kimyasal maddeleri pompalamaya başlamasına neden olur.Yeni bulgulara göre vitamin takviyeleri almanın, akne oluşumunu tetikleyebileceği düşünülmektedir.B12 vitamini; kırmızı kan hücreleri yapımında ve beyin fonksiyonlarında önemli yer teşkil etmektedir.Aynı zamanda vitaminin bazen sivilceye neden olduğu bilinmektedir.

Dezhi Kang, Los Angeles California üniversitesinde David Geffen tıp okulunda çalışıyor.Dezhi Kang ve meslektaşları vitaminin sivilcelerle nasıl bağlantılı olduğunu öğrenmek istediler.Bundan dolayı Dezhi Kang ve meslektaşları cildinde hiç sivilce olmayan on kişiye B12 vitamini takviyesi verdiler.Vitamin takviyesi verilen insanlardan bir tanesi yaklaşık bir hafta sonra akne çıkardı.

Normal şartlarda cildimizin florasında bulunan bir bakteri çeşidi sivilce oluşumunu tetikliyor.Bakterimizin adı; Propionibacterium Acnes.

Sivilceye sahip olan insanlar arasında bu bakterilerin bazıları aktif genlere sahiptir, diğerleri ise daha az aktiftir. Daha az aktif olan genler arasında bu bakterilerin B12 yapmak için sahip oldukları genler de vardır.

Yeni deneyde PropionibacteriumAcnes bakterileri B12 vitamini üretimini kendi başlarına keserler.Mikropların bu on insandan yeterince vitamin aldığı ortaya çıktı. Ayrıca araştırmacılar bakterilerde ki gen aktivitesinin akneli insanlar üzerindeki Propionibacteriuma benzediğini de görebiliyorlardı.Akne geliştiren kişide Propionibacterium tarafından B12 vitamini üretimindeki düşüş başka bir değişikliğe yol açtı.Bakteriler daha fazla profin salgılamaya başladı.Bu kimyasallar cildi iltihaplandırabilir ve akne oluşumuna yol açabilir.

Bilim adamları B12 vitamininin genç sivilcede rol oynayıp oynamadığını incelemedi. Ergenlik döneminde hormonlar cildin sebum adı verilen çok fazla yağ üretmesine neden olabilir. Sebum deride gözenekleri tıkayabilir.Ölü hücreler ve kirde olabilir.Bu tıkalı gözenekler sivilcelerin başka bir kaynağıdır.

B12 vitamini sağlığımız için önemlidir. Bazı insanlar vücutlarındaki eksiklikten dolayı B12 takviyesi almak zorunda bu nedenle bu vitamini bize sağlayan yiyecekleri öğünlerimizden çıkarmak iyi bir fikir değil.

Ayrıca, balmumu kremler gibi doğal yöntemler de sivilce oluşumunu engeller.

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.