Vitamin ve Mineraller Sağlığımızda Kalıcı Etki Göstermiyor

 Vitamin ve Mineraller Sağlığımızda Kalıcı Etki Göstermiyor

St. Michael's Hospital ve Toronto Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yürüttükleri çalışmaya göre sıkça kullandığımız vitamin ve mineral takviyelerinin, sağlığımız üzerinde kalıcı bir etkisi olmadığını öne sürdüler.

Amerikan Kardiyoloji Derneği dergisinde yayımlanan yazıda, Ocak 2012'den Ekim 2017'ye kadar açıklanan mevcut veriler ve tek randomize kontrollü çalışmalar gözden geçirildiğinde multivitaminler, D vitamini, kalsiyum ve C vitamini gibi en yaygın takviyelerin kalp krizi,kardiyovasküler hastalıklar,erken ölüm veya felç gibi rahatsızlıkların önlenmesinde hiçbir avantaj veya risk oluşturmadıkları ortaya çıktı. 

Genellikle bu takviyeler, gıdalarda bulunan besin öğelerine ilave olması amacıyla alınır. Çalışmanın baş yazarı Dr. David Jenkins bu konuda “İnsanların yaygın olarak tükettikleri takviyelerin çok az sayıda olumlu etkiye sahip olmasına şaşırdık. İncelememiz, multivitaminler, D vitamini, kalsiyum veya C vitamini kullanmak istiyorsanız, bunun hiçbir zararı olmadığını ortaya koymuştur. Ancak görünürde hiçbir avantaj yoktur.”açıklamasını yaptı.

Araştırmaya göre tek başına folik asit ya da B vitamini ile birlikte folik asit , kardiyovasküler hastalıkları veya felç hastalığını azaltıcı etki gösterirken , niasin ve antioksidanlar herhangi bir nedene bağlı ölüm riskini arttırıcı etki göstermiş.

Dr. Jenkins aynı zamanda elde edilen bulgulara göre insanların aldıkları takviyeleri bilinçli bir şekilde kullanmaları gerektiğini ve bu takviyelerin doktor tarafından belli vitamin ve mineral eksiklerine göre kişiye özel verildiğinden emin olmaları gerektiğini açıkladı.

Dr.David Jenkins’in ekibindeki araştırmacılar A, B1, B2, B3 (niasin), B6, B9 (folik asit), C, D ,E,karoten,kalsiyum,demir,çinko,magnezyum ve selenyum takviyelerini inceledi. Bu derlemede 'multivitamin' terimi, birkaç vitamin yerine, çoğu vitamin ve mineral içeren takviyeleri tanımlamak için kullanılmıştır.

“Folik asitin inme ve kalp hastalığı riskindeki azaltıcı etkisini göz ardı edersek , araştırma sonucunda önemli bir pozitif veri elde edilmediğinden , vitamin ve mineral eksikliklerinizi giderebilmek için sağlıklı bir diyete güvenmek en faydalısı olacaktır” diyerek sağlıklı beslenmenin önemini vurgulayan Dr.David Jenkins  ayrıca en iyi vitamin ve mineralleri sebze,meyve veya kuruyemiş gibi olabildiğince az işlenmiş doğal besinlerde bulabileceğimizi belirtti.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/05/180528171511.htm

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.