Uzun Saatler Boyu Çalışmaktan Kaynaklanan Ölümler Hesaplandı, Sonuç Oldukça Kötü

 Uzun Saatler Boyu Çalışmaktan Kaynaklanan Ölümler Hesaplandı, Sonuç Oldukça Kötü

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yeni çalışmasına göre uzun saatler boyunca çalışmak, her yıl dünya çapında yüz binlerce ölüme sebep olabilir ve bu problem gittikçe kötü bir hal alıyor.

2016 yılında araştırmacılar; haftada 55 saatten fazla çalışmaya bağlı olarak felç ve kalp hastalıkları nedeniyle dünya çapında 745 bin kişinin hayatını kaybettiğini ileri sürdü. Bu ölümlerin 398 bini felç, 347 bini ise kalp rahatsızlığı kaynaklıydı. 2000 yılından bu yana ise bu sayıda %29’luk bir artış görüldü. Haftada 35-40 saat arasında çalışmayla karşılaştırıldığında, haftada 55 saat veya fazlası üzerinde çalışmak felç riskini %35’e, kalp rahatsızlıklarından kaynaklı ölüm riskini de %17’ye kadar artırıyor.

WHO’nun Çevre, İklim Değişikliği ve Sağlık Bakanlığı Müdürü Maira Neira, “Hükümetler, işverenler, çalışanlar kısacası hepimiz uzun saatler boyunca çalışmanın vakitsiz ölümlere yol açabildiği gerçeğiyle yüzleşmeliyiz.”

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve WHO 194 farklı ülkenin verilerine bakarak kalp rahatsızlıklarını ve felçleri araştıran düzinelerce çalışmayı ele aldılar. Veriler; işten kaynaklanan hastalıkların ve ölüm oranlarının özellikle erkeklerde yaygın olduğunu gösterdi (ölümlerin %72’si erkeklerde görüldü). Kayda geçen ölümlerin çoğu 60 ila 79 yaş aralığını kapsıyor.

2016 yılında dünya nüfusunun %8.9 civarı (oran; 488 milyon insana tekabül ediyor) haftada 55 saat veya daha fazla saatler çalıştı. Çalışmadaki veriler sadece 2016 yılını kapsıyor fakat ne yazık ki o zamandan bu güne durum değişmiş değil, hala çoğu insan saatler boyu çalışıyor.

Covid-19 pandemisinin çıkışıyla beraber çoğu kişinin çalışma biçimi değişti. WHO Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Evden çalışma, çoğu endüstride standart haline geldi. Buna ilaveten pek çok endüstri kapanmaya zorlandı. Hiçbir iş felç ve kalp rahatsızlığı riskine değmez. Hükümetin, çalışanların ve işverenlerin; çalışanların sağlığını korumak için beraber çalışmaları gerekmektedir.”

WHO tüm bunlara ilişkin; hükümetleri ve işverenleri bu çalışmadaki uyarıları dikkate almaları konusunda teşvik ediyor.

 

Kaynak:

Burçin DOĞAN

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.