Uzay Fotoğrafları: Geçtiğimiz Haftanın En Muhteşem Görüntüleri!

 Uzay Fotoğrafları: Geçtiğimiz Haftanın En Muhteşem Görüntüleri!

(Görsel: ©NASA, ESA)

Mars aracına tekerlekleri takıldı, bir kuyruklu yıldız çıplak gözle görülebilecek parlaklığa yaklaştı ve SpaceX Dragon uzay aracı Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrılmasıyla bir dönemi sona erdirdi. Bunlar, bu haftanın en iyi uzay fotoğraflarından bazıları!

Astronotların Mekiği Uluslararası Uzay İstasyonu’na Güvenle Fırlatıldı

(Görsel: Andrey Shelepin/NASA/GCTC)

Expedition 63 mürettebatının bulunduğu mekik, Dünya’dan tamamen ayrıldı. NASA astronotu Chris Cassidy ile Rus kozmonotları Anatoli Ivanishin ve Ivan Vagner’ın bulunduğu bir Soyuz uzay aracı, 9 Nisan’da Kazakistan’daki Baikonur Uzay Üssü’nden fırlatıldı. Astronotlar; arkadaşlarını, ailelerini ve diğer misafirlerini mekiğin kalkışına davet etmek yerine normalden daha katı karantina protokolleri uyguladı. 

Haber: Soyuz crew ‘socially distances’ from Earth with launch to space station 

Süper ‘Pembe Ay’ Amatör Fotoğrafçıların Objektifinde

(Görsel: Stojan Stojanovski)

7 Nisan’da “süper pembe ay” olarak adlandırılan dolunay normalden biraz daha büyüktü, çünkü ay yörüngesinde Dünya’ya en yakın noktasındaydı. Süper Ay, ortalama dolunaydan yaklaşık %7 daha büyük ve %15 daha parlaktır. Bu sebeple amatör fotoğrafçıların objektifinde bol bol yer aldı.

Haber: ‘Super Pink Moon,’ the biggest & brightest of 2020, stuns skywatchers around the world

 

Çıplak Gözle Görülen Bir Sonraki Kuyruklu Yıldız Bu Mu?

(Görsel: Chris Schur)

Normalden daha parlak olan ATLAS Kuyruklu Yıldızı, dürbün ve teleskoplara sahip olan insanlar arasında bir karışıklığa neden oluyor, çünkü büyütülmüş görünümde açıkça görünüyor. Parlaklık tahminleri herkesin bildiği gibi zor olsa da, bazıları kuyruklu yıldızın Nisan ayı sonuna kadar çıplak gözle görebilecek kadar parlak olabileceğini söylüyor. 

Haber: Bright Comet ATLAS could blaze into view this month 

 

Kızılötesi Işıkta Yeniden Oluşturulan Ünlü Hubble Resmi

(Görsel: ©NASA, ESA)

1995 yılında Hubble Uzay Teleskobu tarafından alınan Kartal Bulutsusu’ndaki “Yaratılış Sütunları”, yakın zamanda ünlü gözlemevi tarafından yeniden canlandırıldı. İnsan gözüyle görünmeyen dalga boylarını gösteren bu görüntü, toz ve gazın yıldız oluşturan yapılarının ayrıntılı bir görünümünü veriyor. Bölge, Dünya’dan yaklaşık 6.500 ila 7.000 ışık yılı uzaklıktadır. Sütunların kendileri ise yaklaşık 4 ila 5 ışık yılı uzunluğundadır.

Haber: Behold! See the Hubble telescope’s iconic ‘Pillars of Creation’ view in infrared 

 

Mars’a Taşınma: Rover, Kalkış Öncesi Tekerleklerini ve Paraşütünü Aldı

(Görsel: NASA/JPL-Caltech)

Mars’a giriş penceresinin açılmasından sadece 100 gün önce, NASA’nın Perseverance uzay aracına son dokunuşlar yapıldı. Perseverance, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde montaj sırasında, tekerleklerini ve paraşütünü aldı. Her şey planlandığı gibi giderse, Perseverance, 2021’de inişini gerçekleştirebilmesi için bu yaz Kızıl Gezegene doğru yola çıkmalıdır. Yaşanabilir ortamları araştırması ve on yıl sonra olası bir örnek getirme görevi için en umut verici örnekleri alması bekleniyor. 

Haber: 100 days from launch: NASA’s Mars rover Perseverance gets its wheels, parachute 

 

Dragon, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Eve Uçuyor

(Görsel: NASA/Andrew Morgan via Twitter)

SpaceX’in Dragon kargo uzay aracı 7 Nisan Salı günü Dünya’ya geri döndü; bu, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki Canadarm2 robot kolunun bu tür bir uzay aracını yakalayıp serbest bırakacağı son kez. Çünkü SpaceX, gelecekteki modellerin yörünge kompleksi ile doğrudan kenetlenmesine izin vermek için Dragon’u yeniden tasarlamayı planlıyor. Bu arada şirket, Mayıs ayında orta ölçekli ilk Dragon uzay aracını kalkışa hazır hale getirmekle meşgul.

Haber: SpaceX Dragon cargo ship, the last of its kind, returns to Earth from space station 

 

Yıldızın Yerçekimi, Olası Ötegezegenleri Futbol Topu Gibi Uzatıyor

(Görsel: NASA, ESA, ve J. Olmsted (STScI))

Yeni bir araştırmada, olası bir ötegezegenin, yıldızının yerçekiminden dolayı biçiminin bozulup bir futbol topu gibi göründüğü belirtilmiş. Ötegezegen adayına KOI 1843.03 adı verildi ve varlığının doğrulanması için daha fazla gözlem gerekiyor. Ama eğer gerçekten bir gezegense, dünya sadece 4 saat içinde yıldızının etrafında dolanabiliyor – bu, Dünya’daki bir günün yaklaşık altıda birine denk geliyor.

Haber: Heavy-metal alien planet may be shaped like a football 

 

Kaynak: Space photos: The most amazing images this week!

Ecenur Can

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.