Uyumadan Önce Müzik Dinlemek Niçin Kötü Bir Fikir?

 Uyumadan Önce Müzik Dinlemek Niçin Kötü Bir Fikir?

Gün boyu müzik dinlemek çoğumuz için istisnai bir durum değil. Hatta bazılarımız stresi azaltmak amacıyla uyumadan önce müzik dinlemeyi tercih ediyoruz. Ancak uyumadan önce müzik dinlemek uyku kalitesi için zararlı olabilir (özellikle de dilimize dolanan şarkılar).

Bu ve konuyla ilgili diğer görüşler Baylor Üniversitesi uyku Nörobilim ve biliş Laboratuvarı Müdürü Dr. Micheal Sculling önderliğinde Baylor Üniversitesi bilim insanları tarafından ortaya konuldu. Araştırmacılar nadiren incelenmiş bir mekanizma üzerinde yoğunlaşarak müzik dinlemekle uyku arasındaki bağlantıyı incelediler; istemsizce dilimize dolanan şarkılar.

Çoğumuz zaman zaman dilimize dolanan şarkılardan mustarip olabiliyoruz. Belirli bir melodi veya şarkının zihnimizde tekrar tekrar çalması bir süre sonra şarkının dilimize dolanmasına sebep oluyor. Uyanık haldeyken gün boyunca bu tür fenomenlerin yaşanması hepimiz için olası bir durum.

 

Dilimize Dolanan Şarkılar Uyku Kalitesinde Negatif Bir Etkiye Sahip

Araştırma iki farklı çalışmada esas parçayı buldu. 50 katılımcıdan oluşan ilk laboratuvar deneyi; katılımcıların uyku esnasındaki kalp atış hızlarını, beyin dalgalarını, solunum düzenlerini ve diğer değerlerini kaydetti. İkinci çalışma ise insanların müzik dinleme alışkanlıklarını ve şarkıların dile dolanma sıklığını sorgulayan ankete dayalı bir çalışmaydı.

Dr. Sculling; katılımcılara uyumadan hemen önce oldukça popüler ve akılda kalıcı şarkılar dinletti. Takımlar; rastgele şekilde şarkıların orijinal alternatiflerini ve enstrümantal alternatiflerini dinlemek üzere ikiye ayrıldı. Sonuçlar takip edildiğinde gece vakti diline sık sık şarkı dolanan kişilerin, diline nadiren şarkı dolanan kişilere nazaran 6 kat daha az kaliteli uykuya sahip oldukları, diline şarkı dolanan katılımcıların uyku haline geçmede daha fazla sorun yaşadığı ve geceleri ani şekilde uyanmalara daha sık rastladıkları görüldü.

Bununla birlikte araştırmacılar; enstrümantal müziklerin dilimize dolanma ve uyku kalitesini alt üst etme konusunda lirik tabanlı müziklerden daha ön planda olduklarını da keşfettiler.

Peki, Dilimize Dolanan Şarkılardan Nasıl Kurtulabiliriz?

Bu durumdan kurtulmanın ilk yolu beynin, takılı kaldığı şarkıdan başka bir yöne çekilmesine yardım edecek bir aktivite, görev ya da problem üzerinde odaklanmasını sağlamak. Dr. Sculling bu konuya ilişkin 5 ila 10 dakika gibi bir süre zarfında yarının yapılacaklar listesini çıkarmayı ya da basitçe kafamızdaki düşünceleri kağıda dökmeyi tavsiye ediyor.

 

Kaynak: Why listening to music close to bedtime is a bad idea

 

 

Burçin DOĞAN

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.