Uykusuzluk ve Anksiyete Arasındaki Döngü

 Uykusuzluk ve Anksiyete Arasındaki Döngü
Geceyi Uyanık Geçirenlerin Beyin Aktiviteleri Değişiyor.

Bilim adamlarının Nörobilim Derneği’nin yıllık toplantısında bildirdiklerine göre sağlıklı yetişkinlerde, gece boyunca uyku eksikliği, ertesi sabah kaygıyı tetikliyor ve beyin aktivitesinde değişikliğe sebep oluyor. 

Anksiyete bozukluğu olan kişiler genellikle uyku güçlüğü çekiyor. Yeni sonuçlar, ters etkiyi ortaya çıkarıyor. Yani zayıf uyku anksiyeteyi tetikleyebilir. Harvard Tıp Okulu’nda bir uyku araştırmacısı olan Clifford Saper ve çalışmanın içinde yer almayan Boston’daki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nde yapılan bir araştırma, “Bu durumun iki yönlü bir etkileşim” olduğunu gösteriyor. 

“Uyku kaybı kaygıyı daha da kötüleştiriyor, ki bu da uykuya dalmayı daha da zorlaştırıyor.”

Kaliforniya Üniversitesi ve Berkeley Üniversitesi’nin her ikisinden de uyku araştırmacıları Eti Ben Simon ve Matthew Walker, 18 sağlıklı insanın kaygı düzeylerini incelediler. Bir gece uyuyan ya da uykusuz kalan insanlara ertesi sabah kaygı testi yapıldı. Uykusuzluktan sonra bu sağlıklı kişilerdeki kaygı düzeyleri, uyuduklarından yüzde 30 daha yüksek çıktı. 5 Kasım’da ön bilgilendirme yapan Ben Simon anksiyete bozukluğu olan kişilerde kaygı puanlarının ortalama düzeyine ulaştığını belirtti. Dahası, uykusuz insanların beyin aktiviteleri değişti. Fonksiyonel MRI taramalarına göre duygusal videolara yanıt olarak, duygulara karışan beyin bölgeleri daha aktifti ve anksiyeteye karşı koyabilen prefrontal korteks daha az aktifti.

Ben Simon, sonuçlara göre, kötü uykunun anksiyete semptomundan fazlası olmasının yanı sıra,bazı durumlarda da anksiyete sebebi olabileceğini ileri sürüyor.

Kaynak

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.