Ufo Görünümlü Bulutlar

 Ufo Görünümlü Bulutlar

İnsanların sürekli gökyüzüne baktığında bulutları bir şeylere benzettiği oluyordur. Sürekli değişik şekillerde bulutlar gördüğümüz olmuştur. Hatta daha kısa süre önce Ankara’da bulutlar bazı olaylara sebep olmuştu. Halkın gökyüzündeki bulutları Ufo’ya benzetmesi üzerine ‘’ Ufo’lar Ankara’da’’  diye haberler çıktığına şahit olmuştuk. Bu yazımızda da aslında oldukça basit bir açıklaması bulunan, ancak insanların karşılaştığında çoğu zaman uçan daireye ya da Ufo’ya benzettikleri bir bulut oluşumundan bahsedeceğiz.

Ufo’lar gerçekte var olup olmadıkları şu an için bir bilinmez ama Ufo benzeri bulutlar aslında bir doğa olayıdır. Bu Ufo veya uçan daire benzeri bulutlar “Mercek bulutlar” ya da  “Altokümülüs Lentikülaris” olarak adlandırılır. Peki bu bulutlar aslında nedir?

Mercek bulutlar şu ana kadar araştırılmış olan gezegenimizdeki doğa olayları arasında en nadirlerinden birisidir. Hayatın oluşmasındaki en önemli sebeplerden birisi olan atmosferik yapımızın oldukça özel olması nedeniyle Dünya’dan başka hiçbir yerde tam olarak aynısı bulunmamaktadır. Çok hassas bir dengesi ve içeriği olan atmosferimiz, bu dengesinden dolayı bazı inanılmaz olayların oluşmasını sağlayabiliyor. Bu bulutların oluşumu oldukça nadir bir olaydır ve bu nedenle herkes tarafından bilinmemektedir. Lenticular bulutlar, dağ veya vadi gibi büyük yükselti farklarının olduğu bölgelerde oluşmaktadır. Bu gibi bölgelerde esen rüzgarlar karşılarına çıkan engeller nedeniyle engellenirler ve eğer yeterli hızları varsa bu engellemeler, basınç farkları yaşanmasından dolayı bu alanlarda girdaplar yaşanmasına sebep olurlar. Eğer esen rüzgar yeterince güçlü ve yeterince uzun süre eserse lenticular bulutları oluşturmaya başlar. Sadece rüzgarın güçlü ve sürekli değil, aynı zamanda farklı hızlarda da esmesine gerek duyan bu bulutlar, oldukça güzel görüntülerin ortaya çıkmasını sağlarlar.

Peki nasıl oluyor da bir uçan daireyi andıran Ufo benzeri bulutlar bu özel şekilde oluşabiliyor? Aslında sebebi oldukça basit; dağ veya tepeler. Altokümülüs lenticularis bulutları orografik bulutlardır, yani lenticularisler su buharının bir dağ ya da tepenin üzerinden geçerken yukarı doğru itilmesi sonucu oluşurlar. Ancak şu şekilde bir olaya daha dikkat edilmesi gerekir; bazen ortada dağ veya tepe yokken bile altokümülüs lenticularis benzeri bir bulut görebilirsiniz.

Örneğin eşlikçi bulut sınıflandırmasında bulunan pileus bulutları, altokümülüs lenticularislara çok benzerler. Fakat pileuslar lenticularisler’den farklı olarak bir dağın ya da tepenin değil, bir bulutun tepesinde oluşurlar. Yani pileus, üzerinde durduğu bulutunun bir nevi “şapkasıdır’’ diyebiliriz.

Ufo’nun  veya uçan dairelerin olup olmadığı bilinmez ama şuan bu yazıyı okuyan okurlarımızın bundan sonra böyle bir bulut gördüklerinde, bulutun bir uçan daire veya Ufo olmadığını, altokümülüs cinsi içerisinde sınıflandırılmış lenticularis (merceksi) türünde bir bulut olduğunu söyleyebileceklerdir. Aynı zamanda altokümülüs lenticularis hoş bir bulut oluşumu olsa da onlarca bulut varyasyonundan yalnızca biri olduğu için okurlarımızın diğer bulut oluşumlarını da tanımasında fayda vardır. Çünkü hiç şüphesiz bulutları gözlemlemek ve onları tanımaya çalışmak, bulutlar hakkında bilgi sahibi olmanın dışında aynı zamanda insana hoş bir dinginlik ve mutluluk hissi sağlıyor.

KAYNAKÇA

Ayşenur Oğuzyer

Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü mezunuyum. Aynı zamanda Atatürk Üniversitesi Adalet Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Çeşitli spor ve sanat dallarına ilgim olduğu gibi araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum ve bu tutkumu aktarmaktan keyif duyacağım.:)

İlginizi Çekebilir

2 Yorumlar

  • Ayşenur hocam yazınızi ilgiyle okudum vermiş olduğunuz bilgiler için şükranlarımı sunar başarılarınızin devamını dilerim.Bir sonraki yazılarınızı bekliyorum

    • Gerçekten bence de çok güzel bir yazı olmuş kesinlikle okunmaya değer merak ettiğim bir konuydu vermiş olduğunuz bilgiler için şükranlarımı sunar başarılarınızın devamını dilerim ayşenur hocam…

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.