Ufak Plastikler Dev Sorunlar Yaratıyor

 Ufak Plastikler Dev Sorunlar Yaratıyor

(Plastikler okyanuslarda, denizlerde, nehirlerde yüzüyor.Bu büyük bir sorun; yalnızca çirkin durması değil aynı zamanda birçok deniz canlısının yaşamına son verebiliyor oluşu tehlike yaratmakta.)

Oluklarda sıkışan plastik şişeler,ağaç dallarında asılı kalmış bakkal torbaları. Yiyecek paketlerinin rüzgarlı bir günde ordan oraya uçuşması. Her ne kadar bu tür çöp örnekleri kolayca akla gelse de, bunlar yalnızca plastik kirliliğinin ciddi ve büyüyen sorununa işaret ediyor .Bu görüntünün arka planında çok daha büyük bir felaket yatıyor.

Plastiklerle ilgili problem, kolay kolay doğada bozulmamasıdır. Parçalanabilirler, fakat sadece daha küçük parçalara ayrılırlar. Bu parçalar ise küçüldükçe daha fazla yere gidebilirler.Birçok plastik parçası denizleri sarmakta. Küçük plastik parçaları dünya okyanuslarında yüzüyor. Uzak adalarda geziniyorlar. Bazen bir buz parçasında şehirden binlerce kilometre uzakta toplanıyorlar. Hatta yepyeni bir malzeme yaratarak kaya ile kaynaşıyorlar. Bazı bilim adamları buna ‘plastiglomerate’ demeyi önerdi.Doğaya atılmış tam olarak ne kadar plastik olduğu belirsiz. Bilim insanları bulmakta zorlanıyorlar. Yine de, uzmanlar okyanuslarda bekledikleri kadar yüzen plastik bulamadılar. Tüm bu eksik plastik endişe vericidir, çünkü plastik bir bit küçüldükçe, küçük bir plankton veya muazzam bir balina olsun, canlı bir mekanizmaya girme olasılığı artar. Ve bu, büyük sıkıntılara neden olabilir.

Plastikler, şişelerden araba  tamponlarına , ödev klasörlerinden çiçek saksılarına kadar sayısız günlük ürün yapmak için kullanılır. 2012 yılında dünya çapında 288 milyon ton plastik üretildi. O zamandan beri, bu miktar sadece büyüyor.Bu plastiğin ne kadarı okyanuslarda henüz bilinmemektedir: Bilim insanları bunun yüzde 10’u olduğunu tahmin ediyor. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, yalnızca 2010 yılında okyanusların 8 milyon ton plastik ile sarıldığını gösteriyor. Bu ne kadar plastik demek? Çalışmayı yöneten Atina’daki Georgia Üniversitesi’nden araştırmacı, Jenna Jambeck “Dünyanın her kıyı şeridi için plastikle dolu beş plastik torba” diyor. Bu milyonlarca ton plastiğin yüzde 80’i karada kullanılmıştır. Peki suya nasıl girdiler? Fırtınalar ve bazı doğa olayları plastik çöplerini derelere ve nehirlere taşıdı. Bu su yolları daha sonra denize çöplerin çoğunu taşıdı.Okyanus çöpünün yüzde 20’si doğrudan plastik olarak giriyor.Bu enkaz,oltaları,ağları ,denizde kaybolmuş ,denize atılan ,hasar gördüklerinde ya da artık ihtiyaç olmadığında terk edilen diğer maddeleri içeriyor.

Suya girdikten sonra, bütün plastikler aynı şekilde davranmaz. En yaygın kullanılan plastik – polietilen tereftalat veya PET – su ve meşrubat şişeleri yapmak için kullanılır. Hava dolu olmadıkça, bu şişeler batar. Bu, PET kirliliğinin izini zorlaştırır. Bu, özellikle şişeler okyanusun derinliklerine doğru sürüklendiyse daha zordur. Bununla birlikte, diğer birçok plastik türü, yüzey boyunca sallanır. Süt kabı, deterjan şişesi ve straforda kullanılan – yüzen plastik çöplerin bolluğunu oluşturan- bu tiplerdir.

(Farklı plastik türleri kuzey Norveç’te uzak bir kumsalda görüntülendi.Plastik okyanusa atıldıktan veya denize atıldıktan sonra kıyıya taşındı. İnsanlar son üç yılda bu sahilden 20.000’den fazla plastik topladı)

Gerçekten de, bol miktarda: Plastik kirliliğinin kanıtı, dünya okyanuslarında  doludur. Gyres adı verilen dairesel akımlarla taşınan atılan plastik parçalar binlerce kilometre yol alabiliyor. Bazı bölgelerde çok büyük miktarlarda toplanırlar. Bunların en büyüğü olan “Pasifik Çöp Yaması” hakkındaki raporları kolayca bulabilirsiniz. Bazı siteler, Teksas’ın iki katı büyüklükte olduğunu söylüyor. Ancak gerçek alanı tanımlamak zor bir iştir. 

Milyonlarca ton plastik kayboldu..

Son zamanlarda, İspanya’dan bir grup bilim insanı, okyanuslarda ne kadar plastik yüzdüğünü anlamaya çalıştı. Bunun için uzmanlar altı ay boyunca dünyanın okyanuslarını dolaştı. 141 noktada, suya bir ağ bıraktılar ve çıkan plastikleri botlarına taşıdılar.Ağ çok ince ağdan yapılmıştır. Açıklıklar genelinde sadece 200 mikrometre idi. Bu, ekibin plastikleri çok küçük parçalar halinde toplamasını sağladı. Çıkardıkları plastik yığını mikroplastik adı verilen parçacıklar içeriyordu.Ekip plastik parçaları topladı ,sonra parçaları büyüklüklerine göre gruplar halinde ayırdılar.

 Bilim insanlarının buldukları şey tam bir sürpriz oldu. Andrés Cózar, “Plastiğin çoğu kaybolmuş” diyor. İspanya’daki Puerto Real’deki Universidad de Cadiz’deki bu okyanus yazarı çalışmaya öncülük etti. Okyanuslardaki plastik miktarının milyonlarca ton civarında olması gerektiğini söylüyor. Bununla birlikte, toplanan örnekler, denizde yüzen 7,000 ila 35,000 ton arasında plastik tahminine yol açmaktadır.Bu sayı tahmin ettiklerinin sadece yüzde biriydi.Cózar’ın ekibinin denizlerden avladığı plastiklerin çoğu polietilen veya polipropilendi. Bu iki tip; market poşetlerinde, oyuncaklarda ve yiyecek paketlerinde kullanılır. Polietilen ayrıca mikro boncuk yapmak için kullanılır.. Bu küçük plastik boncuklar bazı diş macunlarında ve yüz fırçalarında bulunabilir. Atık su arıtma tesislerinde filtrelerde sıkışması için çok küçük olan mikro boncuklar nehirlere, göllere ve nihayetinde denize doğru yol almaya devam ediyor. Bu plastiğin bir kısmı Cózar’ın ağında yakalanmayacak kadar küçükler.Cózar’ın grubunun bulduğu şeylerin çoğu daha büyük parçalardan kopmuş parçalardı. Okyanuslarda plastik, ışık ve dalga etkisine maruz kaldığında bozulmaktadır. Güneşin ultraviyole (UV) ışınları, plastik içindeki güçlü kimyasal bağları zayıflatır. dalgalar birbirine çarptığında ve plastikleri de çarpıştırdıklarında, plastik küçük ve daha küçük parçalara ayrılır.İspanyol ekip plastikleri boyutlarına göre sıralamaya başladığında, en küçük parçaları daha büyük miktarlarda bulmayı bekliyorlardı. Yani, plastiğin çoğunun, sadece milimetre  büyüklüğünde ölçülen küçük parçalara sahip olması gerektiğini düşündüler. Bunun yerine, bilim adamları bu küçük plastik parçalardan çok az buldular.Peki bu küçük plastik parçalarına  ne oldu?

Cázar, birkaç olası açıklama öneriyor. En ufak parçalar, ağına yakalanmamak için çok küçük parçacıklara hızlı bir şekilde bölünmüş olabilir. Ya da belki bir şey onların batmalarına neden oldu. Ancak üçüncü bir açıklama daha da muhtemel görünüyor: Bir şey onları yedi.Canlılarda bulunan organik maddelerin aksine, plastikler büyüyen hayvanlara enerji veya besin sağlamaz. Yine de canlılar plastik yer. Deniz kaplumbağaları ve dişli balinalar plastik poşetleri kalamar ile karıştırıyorlar. Deniz kuşları, balık yumurtasına benzeyen yüzen plastik topakları toplar. açlıktan ölmüş genç albatrosların ise mideleri plastik çöp dolu., yetişkin deniz kuşları gagalarıyla beslenirken yüzen çöpleri yağmalar. Bu plastik parçalar sonunda onları öldürebilir.

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.