Türkiye’nin İlk Entegre Güneş Paneli Üretim Fabrikası Açılıyor!

 Türkiye’nin İlk Entegre Güneş Paneli Üretim Fabrikası Açılıyor!

Kalyon Holding yatırımıyla kurulan Türkiye’nin ilk entegre güneş paneli üretim tesisinin gelecek ay devreye girmesi öngörülüyor.

Kalyon Enerji, tesisi Çinli CETC ile birlikte devreye alacak. Çinli şirket, tesisi teknolojik olarak kuracak ve 2 yıl boyunca fabrikanın işletmesi ile Ar-Ge projelerinde Kalyon Enerji ile birlikte çalışacak.

Söz konusu tesisin yapımı için CETC’nin yanı sıra tasarım firması EDRI ve silikon ingot makinaları üreticisi Jıngsheng ile de iş birliği yapıldı.

Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu açılacak fabrikayla ilgili şunları söyledi;

“Yüzde 70’in üstünde yerlilik oranıyla kurulacak 1000 megavatlık Karapınar Güneş Enerji Santrali’nin panelleri bu fabrikada üretilecek. Karapınar da faaliyete geçtiğinde Türkiye’nin elektrik üretimindeki güneş enerjisinin payı yüzde 20 artacak. Hem Ankara Sanayi Bölgesi’nde üreteceğimiz güneş panelleri hem de Karapınar Güneş Enerjisi Santrali’nde üreteceğimiz elektrikle cari açığın kapatılmasına yıllık 400 milyon dolar katkı sağlayacağız.”

Kalyoncu, montaj aşaması bitmek üzere olan fabrikayla ilgili olarak 400 milyon dolar yatırımla kurulduğunu belirterek şunları da ekledi, “Karapınar Güneş Enerji Santrali için ise yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım yapacağız. İki tesis için toplamda 1,4 milyar dolarlık yatırım yapmış olacağız. Güneş paneli üretim fabrikasında Ar-Ge merkezi kuracağız ve yaklaşık 100 mühendis görev alarak milli teknoloji üretiminde önemli rol oynayacak. Tesisin tamamında ise 1400 kişiye istihdam sağlanmış olacak.”

Kurulacak fabrikanın yıllık üretim kapasitesi 500 megavat olacak. Tesiste, yüzde 22 verimliliğe sahip “mono perc” hücre teknolojisi geliştirilecek. İstihdam edilen personelin eğitimlerine Çin’de başlanacak ve bu eğitimler, kuruluma paralel olarak Türkiye’de devam edecek.

Fabrika, devreye alındığında “ingot, wafer, hücre ve modül” imalatını tek çatı altında yapabilen Türkiye’nin ilk entegre tesisi olacak.

Aynı zamanda kurulan bu tesis sayesinde 1000 megavatlık güce sahip yenilebilir enerji santraliyle her yıl 1,5 milyon ton karbondioksit salınımı engellenebilecek.

Ağustos ayında açılması planlanan tesis, yıllık 500 megavat güneş paneli üretim kapasitesiyle Avrupa ve Orta Doğu’daki ilk entegre panel üretim fabrikası olacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in konuyla ilgili tweeti,

 

 

Kaynaklar:

Türkiye’nin ilk entegre güneş paneli üretim fabrikası ağustosta açılıyor

İlk yerli güneş paneli üretimine 2020’de başlanacak

Güneş Enerji Sistemi Nedir?

aycadogan

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.