Tüm Belirtiler Antarktika’daki Buzulların Düşünülenden Daha Hızlı Eridiğini Gösteriyor

 Tüm Belirtiler Antarktika’daki Buzulların Düşünülenden Daha Hızlı Eridiğini Gösteriyor

    Antarktika'da, dünya çapındaki denizleri neredeyse 200 feet (60,9 metre) yükseltecek kadar yeterince buz var. Bu kadar buz ile büyük değişikliklerin gerçekleşmesi zaman alır fakat
Nature dergisinde son zamanlarda yayınlanan bir araştırmaya göre Antarktika düşündüğümüzden daha hızlı eriyor.

    Antarktika’daki buzulların erime oranında son yıllarda önemli ölçüde artış vardır. 1992 ile 2017 arasında Antarktika 3,3 trilyon tondan fazla buz kaybetti ve dünyanın dört bir yanındaki deniz seviyelerinin ortalama 8 milimetre yükselmesine neden oldu. Yeni çalışmaya göre, bu kaybın %40'ı 2012 ve 2017 arasında gerçekleşti.1992'den 2012'ye kadar, kıta yılda yaklaşık 84 milyar ton buz kaybetti ve günümüze kadar bu kayıp yılda 240 milyar tondan fazlasına çıktı.

Eriyen buzullar, yükselen deniz seviyeleri

   44 uluslararası kuruluştan bilim insanları yeni çalışma için 24 farklı uydu anketinden elde edilen verileri bir araya getirdi. .NASA'nın JPL Laboratuvarı'ndan Erik Ivins ile birlikte çalışmayı yürüten Leeds Üniversitesi'nden Andrew Shepherd,  başlattıkları uzay ajansımızdaki uydular sayesinde buz kayıplarını ve küresel deniz seviyesi katkılarını güvenle takip edebileceklerini söyledi. Onların araştırması, araştırmaya dahil olmayan araştırmacılara göre, Antarktika buzulunun mevcut durumu hakkında bugüne kadarki bilgileri elde etmemizi sağlıyor.

   Princeton'daki jeoloji profesörü Michael Oppenheimer sosyal medyada deniz seviyesindeki yükseliş ile ilgili yaptığı kısa toplantıda (ing. briefing) 20. yüzyılda dünyanın dört bir yanındaki deniz seviyeleri ortalama 6 inç (15,2 cm) yükseldiğini söyledi.

    Denizler okyanus akıntıları ve yer çekimi etkilerinden dolayı bazı yerlerde diğerlerinden daha hızlı yükselir. Dünyanın bir tarafındaki buz kaybı, yer çekimi nedeniyle diğer tarafta denizler yükselme eğilimindedir. Antarktika buz tabakasının kütlesi kaybolduğunda, o bölgedeki yer çekimi azalır, yani bu buz tabakasından en uzak yerlere deniz seviyesindeki en büyük artışları gösterir. Bunun bir belirtisi olarak, 1990'ların ortasından beri, Miami gibi yerlerin  deniz seviyesinin 5 inç (12.7 cm) daha yükselmesini söyleyebiliriz.

     Oppenheimer'e göre, küresel deniz seviyesinin yükselmesine üç faktör sebep oluyor:

  1.  Fosil yakıtların yakılmasının sonucu Dünya ısındıkça okyanuslar sıcaklığın çoğunu emer. Isınan su genleşir ve daha çok yer kaplar.
  2. Buzullar erir ve sisteme daha fazla su eklenir.
  3. Antarktika ve Grönland'da buzullar tarafından buz tabakalarının korunması. 

Zaman Tükeniyor

   Son zamanlarda yapılan araştırmanın yanında yayınlanan bir makalede, bir araştırmacı ekibi yakın gelecek için iki olası senaryoyu açıkladı: Kısa bir süre içinde, sera gazı emisyonlarını ve iklim değişikliğini büyük ölçüde azaltmak için harekete geçeceğiz ya da yapmayacağız.

   Yazarlara göre, 21. yüzyılın sonunda emisyonları önemli ölçüde azaltabilirsek ve küresel sıcaklığın iki santigrat dereceden fazla tırmanmasını engelleyebilirsek buz tabakasının hızlıca çökmesini önleyebiliriz. Ancak, emisyonları azaltmadığımız durumda, iklim değişikliği konusunda hiçbir şey yapmazsak sonuçları daha çok rahatsız edici: 2070 yılında buz tabakalarının daha hızlı eridiğini görebiliriz. 

   Grönland ve Antarktika'daki buz tabakalarını tutan buzullar çökecek olursa, okyanuslara büyük miktarlarda buz dökülebilir ve bu da deniz seviyesinin yükselmesine neden olur ("nabız" olarak bilinir) Bazı uzmanlar, nabız durumunda 2100 yılına kadar kıyı şehirlerinin deniz seviyesinin 10 feetten (3 metre) daha fazla olabileceğini düşünüyor. 

   Kaynak ve İleri Okuma: 

All Signs Indicate Antarctica Is Melting Faster Than Anyone Thought (https://www.sciencealert.com/all-signs-indicate-antarctica-is-melting-faster-than-anyone-thought)

Choosing the future of Antarctica (https://www.nature.com/articles/s41586-018-0173-4)

   


[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.