“Toksinler” Tam Olarak Nedir?

 “Toksinler” Tam Olarak Nedir?

Geçtiğimiz on yılda sağlıkla ilgili klişe bir kelime seçmek zorunda olsaydık bu “toksin” olurdu. Instagram’da “detoks çayı” satan ünlülerden, zararlı maddeler içermediğini iddia eden “temiz” kozmetiklere kadar “toksinlerden arındırma” kavramı her yerde.

Fakat, gerçekten “toksin” ne anlama geliyor?

En basit tanımıyla toksin, vücudunuzda zararlı bir etkiye neden olabilecek herhangi bir maddeye denir. Ve muhtemelen toksinleri düşündüğünüzde, küçük bir dozu bile tehlikeli ve ölümcül olan siyanür gibi zehirler gözünüzün önüne geliyor.

Fakat gerçek şu ki, her gün toksik maddeye maruz kalıyorsunuz. Bunun sebebi ise tüm maddelerin toksik hale gelebilmesidir. Su bile yeterli dozlara ulaştığında toksik etkiye sebep olabilir. Kulağa çılgınca geliyor değil mi? Garip ama gerçek, maalesef bu kadın da su içme yarışmasında hayatını kaybettiğinde öğrendi.

Toksik maddelere maruz kalmak sağlığınız için ciddi risklere yol açabilir. Bu detoks çaylarının ve arınmanın sizin için harika olduğu anlamına gelir, değil mi?

Maalesef hayır. Detoks çayları size zarar vermez fakat vücudunuzdan toksinleri arındırmayacaktır da. İşte nedeni!

Vücudunuz Zaten Toksinlerle Başa Çıkabilir

Bunun nedeni, vücudunuzda zaten toksinleri filtrelemek için bir sistemin bulunmasıdır. Karaciğeriniz, zararlı bileşikleri daha az zararlı (genelde tamamiyle zararsız) hale dönüştürerek vücudunuzun zehirden arındırılmasına yardımcı olur. Böbrekleriniz de vücudunuzun detoksuna yardımcı olur. Kanınızı sürekli olarak filtreleyerek, bazı zararlı maddelerin vücudunuzdan idrar yoluyla atılmasına izin verirler.

Bu sırada akciğerleriniz de harekete geçiyor. Bunlar ana detoks organlarından olmasalar da solunum yollarınız herhangi bir parçacığı veya toksini vücudunuzdan yukarı ve dışarı hareket ettirmeye yardımcı olan silya adı verilen moleküler “kürekler” ile kaplıdır.

Doğal Detoks Sisteminiz Başarısız Olursa Ne Olur?

Tabii ki, eğer vücudunuz her toksik maddeyi mükemmel bir şekilde idare edebilseydi, hiçbir şey gerçekten “zehirli” olmazdı. Bazı toksinler vücudunuzun yerleşik detoks sistemini alt edebilir, örneğin; karaciğeriniz toksik maddeleri hızlı bir şekilde işleyemezse vücudunuzda birikebilir. Diğer toksinler yağ dokusunda çözünerek vücudunuza yerleşebilir, bu da süregiden sorunlara yol açabilir.

Bununla beraber, detoks çayları ve arındırıcılar vücudunuzu toksik maddelerden arındırmaya yönelik hiçbir şey yapmaz. Karaciğerinizi ya da böbreklerinizi daha iyi çalıştıramazlar. En iyi senaryoyla, sadece birkaç kilo vermenize yardımcı olabilirler.

Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’nin açıkladığı üzere, bazı detoks ürünleri size ciddi zararlar verebilir. Lavman gibi bazı yaygın detoks yöntemleri bağırsaklarınıza zarar verebilir  -ironik bir şekilde toksik maddeleri dışkı yoluyla atmanızı da zorlaştırır-. Meyve suyu temizliği gibi diğer bir detoks yöntemi ise sizi yetersiz beslenmeye maruz bırakarak aslında hastalanma olasılığınızı yükseltir.

Dahası, detoks ürünlerine güvenmek toksik maddeye maruz kaldıysanız, sizi tıbbi yardım almaktan alıkoyabilir. Ve tıbbi müdahaleyi ertelemek toksik maddenin vücudunuza daha fazla zarar vermesi için zaman verir ve sizi tehlikeye atar.

Öyleyse Toksinler Hakkında Endişelenmeli Misiniz?

Biraz, fakat sinirlerinizi kontrol altında tutmanız gerekiyor. Çevresel toksinler hayatımızın her yerinde mevcut ve bu nedenle kirlilikle mücadele etmeniz ve yiyeceklerinizde, kozmetik ürünlerinizde ve ev ürünlerinizde daha güvenli bileşenler talep etmeniz önemlidir.

Ancak vücudunuzdaki toksik maddeleri vücudunuzdan attığını iddia eden ürünleri pas geçmelisiniz. Vücudunuzu toksik maddelerden arındırmadığı gibi paranızın da boşa gitmesine neden olur. Ayrıca okuduğunuz gibi, çözdüğünüz problemlerden daha fazlasına da yol açabilirler.

Eğer gerçekten çevrenizdeki toksinler konusunda endişeleniyorsanız doktorunuzla konuşun. Sinirlerinizi kontrol altına alıp, gerçekten yüksek miktarda toksine maruz kaldıysanız size kanıtlanmış bir tedavi sunabilir.

 

 Kaynak: What Exactly Are “Toxins,” Anyway?

aycadogan

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.