Toksik Bitkiler İnsan Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılabilir Mi?

 Toksik Bitkiler İnsan Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılabilir Mi?

Birçok bitki, toksinleri yenmeye karşı bir savunma olarak kullanır. Peki bu toksinler neden bitkilerin kendilerine zarar vermez? Max Planck Kimyasal Ekoloji Enstitüsü ve Münster Üniversitesi’ndeki bilim insanları, bitkilerde savunma amaçlı toksinlerle ilgili mekanizmaları araştırdılar. Bulgular, insan hastalıkları için yeni tedavilerde toksik bitkilerin kullanılabileceği yönünde.

Savunma toksinleri bitkilerde yaygın olarak görülür, ancak bu kimyasalları kendilerine zarar vermeden nasıl ürettikleri ve depoladıkları hakkında çok az şey bilinmektedir. Araştırmacılar, yabani tütün bitkisi (nicotiana attenuate) türünde bulunan bir toksin olan terpen glikozitleri araştırmaya başladılar. Bu bitkiler ayrıca otçullara karşı bir savunma olarak nikotin üretir. Nikotin bir nörotoksindir ve bitkilerde sinir sistemi olmadığı için yapraklarda bitkiye zarar vermeden depolanabilir.

Bilim adamları yaptıkları çalışma sonucunda, terpen glikozitlerin biyosentezinde ve depolanmasında rol oynayan iki protein buldular. Bu proteinlerin bitkiler üzerinde ne gibi bir etkisi olduğunu görmek adına bitkileri bu proteinleri üretemeyecek şekilde değiştirdiler. Bunun üzerine bitkiler hastalandı ve düzgün bir şekilde büyüyemedi. Ayrıca üreme yeteneklerini kaybettiler ve terpen glikozitler tarafından zehirlenmenin tüm belirtilerini gösterdiler. Deney sonuçları, iki proteinin yokluğunun, terpen glikozitlerin bitkinin tüm canlı hücrelerinde bulunan sfingolipidler adı verilen hücre zarlarının elemanlarına saldırmasına izin verdiğini ortaya çıkardı.

 

Savunmaları Engellemek

Bilim adamlarının yürüttüğü deneyler, terpen glikozitlerin bir hücrenin sfingolipid metabolizmasına özel olarak saldırdığını gösteriyor. Proteinlerin  görevinin, biyosentez sırasında terpen glikozitlere bir molekül eklemek, depolanmada toksini inert hale getirmek olduğunu keşfettiler. Bir böcek veya hayvan bitkiyi yediğinde, bu ekstra molekül sindirim işlemi sırasında ayrılır ve böylece toksini aktive eder.

 

 Muhtemel Yeni Bir Tedavi

Bu inanılmaz keşif, birçok insan rahatsızlığının tedavisinde yeni bir umut olabilir. Münster Üniversitesi’ndeki araştırma ekibinin bir üyesi olan Shuging Xu, “Diterpen glikozitler ve bunların türevleri, birçok tarım zararlısına ve patojenik mantarlara karşı geniş savunma kabiliyetine  sahip olabilir. Aynı zamanda, diyabet, kanser gibi birçok hastalığı ve bazı nörodejeneratif hastalıklar (alzheimer, parkinson , prion hastalığı…) yüksek sfingolipid metabolizmalar ile ilişkilidir “. şeklinde açıklamada bulundu. Yürütülen bu çalışma, sfingolipid metabolizmasını inhibe ederek hastalığı tedavi etmenin yollarını araştıran tıp araştırmacıları için büyük bir gelişme olarak görünüyor.

 

Kaynak: Study into toxic plants could lead to new treatments for human diseases

Emine Şule Yüksel

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  • Güzel bir içerik olmuş. Bir sonraki yazınızda bitkilerin antioksidan etkilerine de yer verebilirsiniz.

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.