Titanyum Dioksit: E171 Artık Gıda Katkı Maddesi Olarak Kullanıldığında Güvenli Kabul Edilmeyecek

 Titanyum Dioksit: E171 Artık Gıda Katkı Maddesi Olarak Kullanıldığında Güvenli Kabul Edilmeyecek

Titanyum dioksit, gıda boyası (E171) olarak kullanılır ve tüm gıda boyalarında olduğu gibi, titanyum dioksitin de teknolojik işlevi, katılmadığı durumda renksiz olacak yiyeceği görsel olarak daha çekici hale getirmek veya gıdanın orijinal görünümünü geri kazandırmaktır. Titanyum dioksit ayrıca kozmetiklerde, boyalarda ve ilaçlarda bulunabilir.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), Mart 2020’de Avrupa Komisyonu’nun talebi üzerine gıda katkı maddesi titanyum dioksit (E 171) güvenlik değerlendirmesini güncelledi.

Güncellenen değerlendirme, EFSA’nın 2016 yılında yayınlanan önceki değerlendirmesinin sonucunu gözden geçirerek, veri boşluklarını doldurmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

EFSA’nın Gıda Katkı Maddeleri ve Tatlandırıcılar (FAF) üzerine uzman Paneli Başkanı Prof. Maged Younes, “Mevcut tüm bilimsel çalışmaları ve verileri göz önünde bulundurarak, Panel titanyum dioksitin artık bir gıda katkı maddesi olarak güvenli sayılamayacağı sonucuna varmıştır. Bu sonuca varmanın kritik bir unsuru, titanyum dioksit partiküllerinin tüketiminden sonra genotoksisite endişelerini göz ardı edemeyeceğimizdir. Ağızdan alımdan sonra titanyum dioksit partiküllerinin emilimi düşüktür, ancak vücutta birikebilirler,” diyor.

Değerlendirme, titiz bir metodoloji izlenerek ve yeni bilimsel kanıtlar ve nanopartiküller hakkındaki veriler dahil olmak üzere EFSA’nın 2016’da yayınladığı önceki değerlendirmesinden bu yana kullanıma sunulan binlerce çalışma göz önünde bulundurularak gerçekleştirildi.

Hem FAF Panel üyesi hem de EFSA’nın E 171’deki çalışma grubu başkanı Prof. Matthew Wright, “Genel toksik etkilere ilişkin kanıtlar kesin olmamasına rağmen, yeni verilere ve güçlendirilmiş yöntemlere dayanarak, genotoksisite endişesini göz ardı edemedik ve sonuç olarak gıda katkı maddesinin günlük alımı için güvenli bir seviye belirleyemedik,” diyor.

Avrupa Komisyonu ve AB Üye Devletleri’ndeki risk yöneticileri, EFSA’nın vardığı sonuçlar hakkında bilgilendirildi ve tüketicilerin korunmasını sağlamak amacıyla alınacak uygun önlemleri değerlendirecekler.

 

Kaynak: Titanium dioxide: E171 no longer considered safe when used as a food additive 

Ayşenur Gün

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.