Temizlik Ürünleri COVID-19 Virüsünü Öldürebilir. İşte Evinizde Yapmanız Gerekenler!

 Temizlik Ürünleri COVID-19 Virüsünü Öldürebilir. İşte Evinizde Yapmanız Gerekenler!

COVID-19 sadece birkaç aydır var, bu yüzden bilim adamları bu konuda çok fazla şey bilmiyorlar. Ama her gün daha çok şey öğreniliyor. Artık biliyoruz ki, dokuz güne kadar yüzeylerde yaşayabiliyor ve birkaç saat havada hayatta kalabiliyor. Ayrıca virüs parçacıklarının tükürükten döküldüğünü, akciğerlerden öksürülen sıvıların etkili olduğunu ve virüsün dışkılarımızdan da dökülebileceğini biliyoruz.

Enfekte bir kişinin virüs parçacıklarını öksürerek, diğer insanlara dokunarak veya virüsü yüzeylerde bırakarak yayması kolaydır. Kuşkusuz, kamusal alanlarda bulunduktan sonra el yıkamak, COVID-19’un yayılmasını azaltmak için anahtardır. Ama bunu ortadan kaldırmak için evlerimizde ne yapmalıyız?

Son iki çalışma, koronavirüslerin farklı yüzeylerde ne kadar süre hayatta kaldıklarını araştırdı. Araştırma, COVID-19’a neden olan koronavirüs SARS-CoV-2 de dahil olmak üzere bir dizi farklı virüse baktı. Ve hayatta kalma sürelerinin yüzeyin türüne göre değiştiği bulundu. Virüs, paslanmaz çelik ve plastik üzerinde en uzun süre hayatta kaldı – dokuz güne kadar-. Bir günde en kısa hayatta kalma süreleri ise kağıt ve kartona ait.

Survival times for SARS-CoV-2 on surfaces

Bu süre zarfında virüs parçacıklarının miktarı azalıyor. Ancak parçacıkların bir yüzeyde saat veya dakika yerine günlerce durabileceğinden endişe duyuluyor. Peki, SARS-CoV-2’yi öldürmek için zaten dolaplarınızda olan temizlik ürünleri ne kadar iyi?

Sabun ve Su

Sabun ve su, virüsü yüzeylerden temizlemek için ilk savunma hattınızdır. Sabun, virüs kabuğundaki yağlara müdahale eder ve virüsü yüzeylerden kaldırır ve daha sonra su ile durulanır.

Tabii ki, mağazalardan geldiğinizde ellerinizi yıkamanız ve yiyeceklerinizi normal bir şekilde yıkamanız gerekir.

Çamaşır Suyu

Çamaşır suyundaki aktif bileşen – sodyum hipoklorit – virüsü öldürmede çok etkilidir. Çamaşır suyunu 10-15 dakika bekletin, sonra yüzeyi temiz bir bezle silin.

Çamaşır suyu, protein ve virüsün ribonükleik asidi (RNA) olarak bilinen şeyi yok ederek çalışır – bu, enfekte olduğunuzda daha fazla virüs parçacığı yapmak için blueprint veren maddedir-. Çamaşır suyunu şişede belirtilen şekilde kullandığınızdan emin olun.

Cerrahi Ruh

Cerrahi ruh çoğunlukla alkol etanolden oluşur. Etanolün koronavirüsleri 30 saniye içinde öldürdüğü görülmüştür. Çamaşır suyu gibi, alkol de virüsün oluştuğu protein ve RNA’yı yok eder. Bir bezi düzgün bir cerrahi ruhla nemlendirin ve bir yüzeye sürün. Bu buharlaşacağı için onu silmenize de gerek olmayacaktır.

Yüzey Temizleme Mendilleri

Yüzey mendillerindeki aktif bileşen antiseptik genellikle benzalkonyum klorürdür. Mendilleri kullandığınızda, mikropları uyguladığınız basınç yoluyla fiziksel olarak çıkarır ve mikroplar daha sonra mendile yapışır. Ayrıca yüzeyde mikropları öldürmek için çalışan bir antiseptik tabakası da bırakırlar. Antiseptik, bakterilerin yanı sıra farelere ve köpeklere bulaşan koronavirüslerde de etkilidir. Ancak insan koronavirüsünün yayılmasında hiçbir fark yaratmadığı görülmüştür.

Antiseptikler, patojen hücrelerindeki yağları bozarak çalışır, ancak SARS-CoV-2 çok fazla yağ içermez. Şimdiye kadar antiseptiklerin insan koronavirüslerini öldürebileceğine dair bir kanıt yoktur.

SARS-CoV-2 havada üç saate kadar hayatta kalabiliyor. Böylece pencereyi açarak, damlacıkları çıkarabilir, dağıtabilir ve havadaki virüs miktarını azaltabilirsiniz. Bu da başkaları için enfeksiyon riskini azaltacaktır. Belirsiz zamanlarda yaşıyoruz, ancak evlerimizde COVID-19 ile savaşmak için kullanabileceğimiz bazı silahlarımızın olduğunu bilmek güven verici.

Son olarak: ellerinizi yıkamaya devam edin, yüzde 70 alkol içeren el dezenfektanı ve çamaşır suyu kullanın ve bahar havasını içeri almak için pencerenizi açın.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/here-s-the-expert-advice-on-which-cleaning-products-to-use-against-coronavirus

 

Sude Toptas

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.