Temiz Üretim

 Temiz Üretim

Görsel: www.benimmuhendisim.com

Günümüzde insan hayatını kolaylaştırmak için birçok yeni faaliyet gerçekleştiriliyor ve bunların sonucunda kontrol altına alınamayan bir kirlilik ortaya çıkıyor. Kontrol edemediğimiz bu kirlilik dünyada gelecek nesilleri tehdit edecek boyuta ulaştığından yetkili kişiler zararı en aza indirmek için elinden gelen her türlü çalışmayı uygulamaya koymaya çalışmaktadır. Bu nedenle üretim yapan endüstriler üretim sürecinde daha az su, kimyasal ve enerji kullanmaya çalışmakta ve atık oluşumunu azaltmaya odaklanıyor.

Temiz Üretim; önleyici ve bütünleşik bir çevre stratejisinin ürüne, üretim proseslerine ve hizmetlere düzenli ve sürekli uygulanarak insan ve çevre üzerindeki risklerin azaltılması olarak tanımlanabilir. Temiz Üretim, doğal kaynakların verimli kullanılmasını, oluşan atıkların ve kirliliğin ve bunların çevre ve insan sağlığına olan risklerinin azaltılmasını amaçlar. Problemleri üretim sonunda değil kaynağında çözmeye çalışmaktadır. Kısa dönemli önlemlerden istenen verimi alamayız. Bu nedenle yapılacak olan uygulamanın sürdürülebilir olmasına dikkat edilmelidir.

Peki temiz üretim uygulamaları ile neler gerçekleşir?

  • Su, enerji ve üretim için gerekli malzemeler daha verimli kullanılır.
  • Üretimde verimlilik artar.
  • Daha az atık ve kirlilik oluşur.
  • Çevre üzerindeki geri dönüşü olmayacak zararlı etkiler azalır.
  • Ekolojik ayak izinde düşüş yaşanır.

 

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları

2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi tüm Birleşmiş Milletler üye devletleri tarafından 2015 yılında kabul edilmiştir ve insan ve çevre için daha temiz, daha barışçıl bir ortamda yaşamayı hedeflemektedir.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA), 17 amaçtan oluşmakta ve iklim değişikliği, ekonomik eşitsizlik, adalet ve sürdürülebilir tüketim gibi birçok konuyu içermektedir. Üretici firmalar kendilerine uygun olan alanlara yönelik çalışmalar yaparak bu hedeflere ulaşmayı amaçlamaktadır. Bu 17 amaç şu şekilde sıralanabilir;

 

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları

 

Türkiye’de bu amaçlara yönelik birçok çalışma yapılmaktadır. Şişecam Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan 11 tanesini benimsemiş ve bu konu üzerinde sürekli olarak kendini geliştiren bir örnek firmalardan birisi. Yapılan çalışmalara örnek olarak fabrika sahasında bisiklet kullanımı (yıllık 43,5 ton  emisyon azalımı), güneş enerjisi santrali kurulumu, LPG’li forklift yerine elektrikli forklift kullanımı yaygınlaştırılması gösterilebilir.

Sadece üretici şirketler değil bizler de evlerimizde yapacağımız ufak değişikliklerle atık oluşumunu azaltabiliriz. Daha az kirletici olanla değiştirmek, daha çevre dostu olanı kullanmak hem bizler için hem de gelecek nesiller için faydalı olacaktır. Temiz üretim ve çevre dostu faaliyetlerle ilgili bilinçlenmemiz ve yaşantımıza uygulamamız gerekmektedir. Dünyayı daha yaşanılabilir hale getirmek bizlerin elinde.

 

Kaynak:

Melike Şeyda Sertadım

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.