Tartışmak, Anlaşmaktan Daha Fazla Beyin Aktivitesi Kullanır

 Tartışmak, Anlaşmaktan Daha Fazla Beyin Aktivitesi Kullanır

Anlaşmazlıklar, yorum bölümlerinden mahkeme salonlarına kadar her yerde meydana gelen, hayatımızın kaçınılmaz bir parçası gibi görünüyor. Frontiers in Human Neuroscience’ta yayımlanan Yale’den araştırmacıların yaptığı yeni bir çalışma, bir konuyu tartışırken insanların beyninde ne olduğunu inceledi. Başyazar Dr. Joy Hirsch yaptığı açıklamada, “Sonuçlar, anlaşmaya kıyasla anlaşmazlıklar için daha fazla alan gerektiğini gösteriyor,” dedi. Ayrıca Dr. Hirsch, iki kişi bir konuyu tartışırken anlaştıkları takdirde beyinler arasında bir eşzamanlılık olduğunu ancak fikir ayrılığı söz konusu olduğunda nöral bağlantının koptuğunu açıkladı.

Çalışma, tartışmalı 4 konuya katılıp katılmadıkları ile ilgili anket dolduran 38 yetişkini kapsıyordu. Konu başlıklarıi ise: “bilgisayar oyunları zaman kaybıdır”, “idam cezası yasaklanmalıdır”, “eşcinsel evlilikler haktır” ve “esrar yasallaştırılmalıdır” idi.  Daha sonra insanlar, konuların ikisinde hemfikir olan ve diğer ikisinde anlaşmazlığa düşen çiftler haline getirildiler. Ardından da konular üzerinden yüz yüze tartışmaya girdiler. Tartışmalar sırasında, katılımcıların beyinleri işlevsel yakın kızılötesi spektroskopisi kullanılarak gözlemlenerek konuşmaları analiz edildi.

Anlaşma ve anlaşmazlık sırasında beyin aktivitesinin önemli ölçüde farklı olduğu ortaya çıktı. Çiftler konu üzerinde anlaştığında sosyal ve görsel beyin aktivitesinin daha senkronize ve uyumlu hale geldiği gözlemlendi. Beyin aktivitesi, bilateral frontal göz alanları, sol frontopolar bölgeler ve sağ supramarjinal giruslar gibi noktalarda sosyal ağlar ve dikkat ağları üzerine odaklandı. Bu, yüksek ihtimalle sosyal işaretlere bir yanıttır. Dr. Hirsch’e göre bu, konuşmacıların beyinleri arasında müzikal bir düete benzer şekilde daha az bilişsel bağlılık ve daha çok sosyal etkileşimi kapsıyor.

Ancak anlaşmazlık sırasında, çiftler arasındaki beyin aktivitesi daha uyumsuzdu. Dr. Hirsch’in dediği üzere “Farklı müzik çalan bir senfoni orkestrası gibi.” Yüksek bilişsel işlevlerle ilgili alanlar çalışırken duyu alanları daha az aktif görev alıyordu. Bunlar frontoparyetal sistemdeki alanları içeriyordu: açısal girus, üst temporal girus, sol supramarjinal girus ve bilateral dorsolateral prefrontal korteks. Ayrıca konuşma analizi, anlaşmazlıklar sırasında hece oranının ve akustik enerjinin yükseldiğini gösterdi, bu da hararetli bir tartışma sırasında bağırılan herkeste bir çağrışıma yol açacaktır.

Bu araştırma çiftlerin, bireyleri birbirine bağlayan sözlü bilgi ve sosyal işaretleriyle sosyal bir birim olarak hareket ettiğini gösterdi. Makalede araştırmacılar, birbirleriyle uyumlu ve uyumsuz fikirlerin ifade edilmesi sırasında insan ikili davranışının nörobiyolojisine ilişkin içgörünün, aşırı siyasi ve sosyal bölünme dönemlerinde öne çıktığını belirtti.

 

Kaynak: Arguing About Controversial Topics Uses More Brain Activity Than Agreeing

Havva Bitirgan

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.