Şu Ana Kadarki En Beyaz Boya Geliştirildi, Küresel Isınmayla Mücadelede Yardımcı Olabilir

 Şu Ana Kadarki En Beyaz Boya Geliştirildi, Küresel Isınmayla Mücadelede Yardımcı Olabilir

Purdue Üniversitesi’ndeki bilim insanları şu ana kadarki en beyaz boyayı geliştirdiler. Beyaz boya; şehirleri soğutmak amacıyla binalarda, iklimsel krizle mücadelede uzun zamandır kullanılıyordu. Şu anda marketlerde satılan beyaz boyalar güneş ışığını sadece %80-90 oranında yansıtıyor ve çatı gibi bir alanı mevcut hava sıcaklığının altına düşürme konusunda yeterli değiller. Ancak yeni boya bu konuda yeterli olabilir.

Keşfedilen yeni boya; güneş ışığını %98.1 oranında geri yansıtıyor ve yüzeyi 4.5 santigrat dereceye kadar soğutuyor. Purdue Üniversitesi Profesörü Xiulin Ruan, bu konuda şunları söylüyor: “Boya küresel ısınmaya karşı sürdürülen mücadelede bizlere yardım edebilir. En beyaz boyayı üretmek; güneş ışığının maksimum oranda uzaya geri yansıması anlamına geliyor ve 1000 metre karelik çatı gibi bir alanı bu boyayla kapladığımızda, 10 kilowatt gücünde bir soğuma sağlanabileceğini tahmin ediyoruz. Bu, çoğu evde kullanılan merkezi hava koşullarından daha güçlü.”

Aynı zamanda araştırmacılar yeni boyanın; önceden geliştirilen, görünür ışığın %99.9’unu absorbe eden (emen), siyahtan daha siyah ‘Vantablack’ olarak adlandırılan boyayla benzer olduğunu söylüyorlar.

Boyayı bu kadar beyaz yapan iki özellik mevcut. İlki, boyada çok yüksek konsantrasyonlarda baryum sülfat olarak adlandırılan kimyasal bir bileşiğin kullanılması. Araştırmacılar baryum sülfat kullanılmasının sebebini ise bileşiğin, teorik olarak gerçekten iyi bir yansıtıcı olmasıyla açıklıyorlar. İkinci özellik ise baryum sülfat parçacıklarının boyanın içerisinde farklı boyutlarda bulunması. Bu sayede parçacıklar; ışık spektrumunun farklı kısımlarını dağıtıyor.

Araştırma ekibi boyanın patentini aldı ve boyanın iki yıl içerisinde marketlerde satılmaya başlanmasını umuyor. Ancak Sheffield Üniversitesi’nden Andrew Parnell önemli lojistik problemlerle karşılaşabileceğimizi söylüyor. Boya için kaç milyon ton baryum sülfata ihtiyaç olunacağı noktasına değiniyor ve Parnell’e göre bitki yetiştirilen çatılar bu durumda daha çevre dostu bir alternatif.

 

Kaynak:

Burçin DOĞAN

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.