Siyahtan Daha Siyah: Vantablack

 Siyahtan Daha Siyah: Vantablack

“O kadar karanlık bir alan hayal edin ki; yürürken nerede olduğunuza, ne olduğunuza ve özellikle de tüm zaman hissine dair tüm algınızı kaybedersiniz.”

VANTA, Vertically Aligned Nano Tube Arrays (Dikey Hizalanmış Nano Tüp Dizisi) cümlesinin ilk harflerinden oluşturulmuştur.

Bu maddeye baktığınızda sadece bir delik görürsünüz. Bir Vantablack elbise giyecek olsaydınız eğer; insanlar sizi kollarınızdan sallanan bir el, eteğin altında bir bacak, boynunuz ve başınızı görebilirdi. Geri kalanınız iki boyutlu bir siyahlık olarak görünürdü.

2014 yılında İngiltere kökenli nanoteknoloji şirketi Surrey NanoSystems tarafından icat edilen, sonsuz bir boşluk hissi uyandıran Vantablack, ışığı çok büyük oranda soğurma özeliğine sahiptir. Işığı yalnızca %0.035 oranında geri yansıttığından, kara deliklerden sonra en karanlık madde olarak bilinmektedir. Yani üzerine düşen ışığın %99’unu absorplar (emer). Neredeyse hiç ışık yansıtmayan karbon nanotüplerden üretilmiştir.

“Katı bir nesneden ziyade bir boşluğa bakıyormuş gibi hissediliyor.”

 

Şekil 1. Vantablack, buruşuk bir alüminyum folyonun üzerine yapıştırıldıktan sonra boyut algısı tamamen kaybolmaktadır.

Pigmentin asıl olarak geliştirilme sebebi bilimsel çalışmalarda ve askeri alanlardaki maskeleme özelliğidir. Uydular, kızılötesi, kameralar ve bilimsel araçlar gibi nesneleri karanlıkta etkili bir şekilde görünmez kılmak için kaplama yapmak amacıyla üst düzey askeri ve güvenlik amaçlıdır.

Dünyanın en karanlık malzemesi olan Vantablack ile kaplı herhangi bir malzeme her ne kadar kırışık ya da engebeli olursa olsun üzerine yansıyan ışığın çoğunu soğurduğu için yüzeysel olarak düz, derin ve iki boyutlu algılanmaktadır.

Vantablack ayrıca süper hidrofobik özelliğe de sahiptir. Su içerisine daldırıldığında, optik karakteristiklerinden hiçbiri etkilenmemektedir. Bu malzemenin kullanıldığı teleskoplarla en sönük yıldızlar daha net gözlemlenebilmektedir.

Kaçak ışığın teleskoplara girmesinin önlenmesi, dünya ve uzayda kızılötesi kameraların verimlerinin artırılması, termal kamuflaj teknolojilerinin geliştirilmesi gibi birçok alanda kullanılan Vantablack’i içeren ilk uydu ise Aralık 2015’te uzaya gönderilmiştir.

 

Şekil 2

 

Şekil 3

Şekil 3’te profilden bakıldığında bir şekil gözükmesine rağmen, şekil 2’de hiçbir belirgin hat yoktur.

 

Kaynakça:

İrem Bayram

Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü mezunuyum. Ankara'da yaşıyorum. Araştırıp, öğrenip, paylaşmaktan keyif alıyorum. Mail: irembayram40@gmail.com

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.