Sadece koku sayesinde bir insanın cinsiyeti anlaşılabilir mi?

 Sadece koku sayesinde bir insanın cinsiyeti anlaşılabilir mi?

İnsanlar birbirlerine bakarak ve dinleyerek öğrenirler.Bazı bilgilerse direkt insandan insana geçer. Bunun nedeni vücudun ince kokularla sinyal iletebilmesidir. Yeni bir çalışmada, bilim adamları,kadınların erkeklerden gelen erkeksi bir kokuyu alabileceğini öne sürüyor. Benzer şekilde, bir koku bir kadının cinsiyetini verebiliyor ancak bunun için kokuyu duyan kişinin kadınlara ilgi duyması gerekiyor.

Çalışma, insan vücudunun feromon olarak adlandırılan kimyasalın sinyaller ürettiğini göstermekte ve bu kokular, bir kişinin diğerini nasıl algıladığını etkiliyor. Bilim adamları, böcekler, kemirgenler, kalamar ve sürüngenler de dahil olmak üzere hayvanlarda feromonların etkilerini gösterdi, ama insanlar için henüz bir çalışma yapılmamıştı.

Wen Zhou Science News’e yeni çalışmanın bulgularını “İnsan cinsiyet feromonlarının varlığını tartışıyor.” sözleriyle aktardı. . Pekin’deki Çin Bilimler Akademisi’ndeki koku araştırmacısı ise, vücudun kokuyu algılama yeteneğini inceliyor.

Zhou, insanların hayvanlar tarafından üretilen kimyasallara benzer kimyasallar ürettiğini söylüyor. Örneğin: Bir dişi domuz, erkek domuzun tükürüğünde bulunan bir kimyasal kokusunu aldığında, çiftleşmeye hazır hale gelir. Erkekler, koltukaltı terlerinde ve saçlarında benzer bir kimyasal üretirler. Buna androstadienone denir. Diğer bilim adamları, kadınların bu bileşiği kokladığında, kalplerinin daha hızlı attığını ve ruh hallerinin değiştiğini göstermiştir.

Aynı şekilde, kadın idrarındaki bir kimyasal olan estratetraenol, bir erkeğin ruh halini değiştirebiliyor

Bu modeller rastgele nokta koleksiyonlarına benzeyebilir, ancak belirli kimyasal sinyalleri koklayan bir kişiye daha erkeksi veya dişil görünebilir. 

Bu iki kimyasalın insani etkilerini araştırmak için, Zhou ve meslektaşları 48 erkek ve 48 kadını testleri uygulamak için işe aldılar. Bilim adamları, tüm gönüllülerine bilgisayar ekranında dolaşan 15 noktayı gösteren bir video izlettiler. Aynı zamanda, her denek, iki kimyasaldan birinin konsantre bir formunu soluyordu ancak bunun farkında değillerdi. Her bileşik ilk önce karanfil kokusuyla ve güçlü bir baharatla gizlenmişti.

Bilgisayar ekranından geçen noktalar insanlar gibi görünmüyordu. Ancak, hareket ettikleri yol, deneklere yürüyen insanları anımsattı. Ve bir kadın kokusunu kokladığında, o noktaların izini süren erkekler, bu noktaları kadın gibi görmeye daha meyilliydi ancak bu sadece kadınlara karşı ilgili olan erkeklerde geçerliydi. Kadınlar ise karşı tepkiye sahipti. Erkeklere karşı ilgili olanlar, erkek kokusunu kokladıktan sonra noktaların erkeksi göründüğünü söyledi. Eşcinsel erkeklerin tepkisi, heteroseksüel kadınlarınkine benziyordu: Bir erkek kokusunu teneffüs ederken, noktaların erkeksi olduğunu düşündüler. 

Zhou, deneyden yola çıkarak”Beynin farkında olmadığı zaman bile insanların verdiği kokularda cinsiyeti tanır.” sonucuna ulaştı.

KAYNAK:

https://www.sciencenewsforstudents.org/article/scent-woman-or-man-may-contain-info-about-gender

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.