Rüya Görürken Dış Dünya İle İletişim Kurmanın Mümkün Olduğu Kanıtlandı

 Rüya Görürken Dış Dünya İle İletişim Kurmanın Mümkün Olduğu Kanıtlandı

Rüyalar, daha çok ‘uyku halindeki ani göz hareketleri’ süresince meydana gelir. Uyku evresinde kendinizi bambaşka bir dünyada bulursunuz ama bu uyku halinde olmayan başka bir kişinin sizinle iletişim kuramayacağı anlamına gelmez. Bununla birlikte, bir grup bilim insanı rüya gören kişilerin dışarıdan sorulan soruları algılayabilmesinin hatta cevaplayabilmesinin mümkün olduğunu keşfetti. Bulgularını Current Biology’de yayımladılar.

Rüya görmek neredeyse günlük bir olay olarak sınıflandırılabilecek kadar yaygın olsa bile onlar hakkında çok az şey biliyoruz. Bilim henüz rüyaların amacını yeterince tanımlayabilmiş değil. İnsanların rüya tanımlamaları, unutulan detaylarla ve çarpıtmalarla dolu olduğundan onların anlattıklarına güvenerek bu çalışmayı yapmak işleri daha da zorlaştırmaktadır.

Bazı bilim insanları daha doğru veriler üretmek ve bu sorunları aşmak için ilginç bir yaklaşım izlemeyi seçti. Birkaç katılımcı *Lucid rüyadayken, onlara soru sormayı denediler. (*Lucid rüya, uykudaki kişinin rüya gördüğünün farkında olduğu bir türdür.)

Araştırmacılar, REM (Hızlı göz hareketleri) uykusunun ortasında olan insanların aslında soruları cevaplayabildiğini ve gerçek zamanlı diyalog kurabildiğini keşfetti. Current Biology’de yayınlanan makale, aynı hedefe ulaşmak için çeşitli yöntemler uygulayan, bağımsız olarak gerçekleştirilen dört deneyi içerdiği için biraz sıra dışı. Dört deney farklı üniversitelerde gerçekleştirildi. Biri Almanya Osnabrueck Üniversitesi’nde, biri Hollanda Rotterdam merkezli Radboud Üniversitesi’nde, biri Fransa Sorbonne Üniversitesi’nde ve bir diğeri Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Northwestern Üniversitesi’nde.

Genel olarak, araştırmacılar, rüya görürken insanların çeşitli duyusal uyaranlar arasındaki farkı açıklamalarının, talimatları anlamalarının, basit matematik işlemlerini yapmalarının ve evet hayır sorularını yanıtlamalarının mümkün  olduğunu keşfettiler. Katılımcılar yüz kaslarını kullanarak ya da göz hareketleriyle cevap verdiler. Bu yeni tip iletişim biçimi ‘interaktif rüya görmek ‘olarak adlandırılıyor.

Northwestern Üniversitesi araştırmacılarından Karen Konkloly, bir basın açıklamasında, takımların elde ettikleri sonuçları birleştirmeye karar verdiklerini çünkü 4 farklı laboratuvardan elde edilen bulguların kombinasyonunun gerçekliğe en yakın sonuçları verdiğini açıkladı.
Konkloly, “Bu süreçte anlıyoruz ki farklı anlamlar da iletişim kurmak için kullanılabilir,” dedi.

Bu yeni yöntem, ilerleyen zamanlarda rüyaların araştırılması ile ilgili bir çalışma söz konusu olduğunda yeni kapılar açacak gibi gözüküyor. Ayrıca insanlar rüya görürken ve de uyanıkken onların bilişsel becerilerini incelemek adına çalışma planları da var. Hem bu çalışma, deneklerden gelen bilgilerin doğruluğunun sağlanmasına da olanak tanıyacak.

İnteraktif rüya görme, bilimsel araştırma dünyası dışında da yararlı olabilir. Kabuslarla başa çıkmak için yeni bir yöntem sunabilir veya uyku sırasında zihinsel sorunları çözmeyi amaçlayan teknikleri de geliştirebilir.

 

Kaynak: Scientists discover that it is possible to communicate with people while they dream

Simay Bilgen

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.