Periyoduk Tablo Değişiyor Mu?

 Periyoduk Tablo Değişiyor Mu?

Görsel: sciencenotes.org

Günümüzde kullanılan Rus kimyacı Dmitry Mendeleyev’in oluşturduğu periyodik tablo geçen yıl 150. yılını kutladı. Herkesin küçük yaşlardan beri aşina olduğu bu tabloya iki Rus bilim insanı yeni bir düzen önerdi.

1800’lü yılların başında atomun varlığı kanıtlandıktan sonra 1860’lı yıllarda elementleri atomik kütlelerine göre listelemek mümkündü. Kimyacılar belirli elementlerin benzer kimyasal özellikler gösterdiğinin farkındaydı. Lityum, sodyum, potasyum veya klor, brom, iyot gibi. Kimyacılar, bu özellikleri dikkate alarak bir liste oluşturdu ve sonucunda periyodik tablo doğdu.

Mendeleyev’in tablosu, gözlenen benzer özelliklere dayalı olarak deneysel şekilde oluşturulmuştu. 20. yüzyılın başında atom hakkındaki gelişmeler yaşanana ve Kuantum Teorisi gelişene kadar bu tablo bir kesinliğe oturtulamadı. Tablo, zamanla değişimler göstererek artan atom numarası ve benzer kimyasal özellikleri dikkate alınarak son halini aldı ve bugünkü şeklini buldu.

Bugünkü haliyle, tek şekli var sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İnternet üzerinde yapacağınız ufak bir araştırma ile tablonun uzun, kısa, dairesel, spiral ve üç boyutlu halini rahatça bulabilirsiniz ki bunlar bile bilim insanları arasında anlaşmazlıklara sebep oldu.

Elementlerin sıralanması hakkında son olarak kimyacı Zahed Allahyari ve Artem Oganov bir öneri sundu: Elementleri Mendeleyev Number (MN) esas alınarak sıralamak!

Bu sayı elementin atomik yarıçapı ve elektronegatifliği kombinasyonu sonucunda ortaya çıkıyor. Elementler, MN sayısına göre sıralanınca komşu elementlerin de MN sayısı birbirine yakın çıkıyor. Amaç bunu daha da ileri götürüp oluşabilecek bileşiklerin özelliğini ve daha önceden bilinmeyen bir bileşiğin özelliklerini tahmin etmeye yardımcı olmak. Bu tahminler, hem günümüz teknolojisi hem de gelecekteki teknoloji için ihtiyaç duyacağımız materyallerin araştırılmasında oldukça faydalı olacaktır.

Bundan 150 yıl sonra periyodik tablonun sadece bir eğitim aracı olmadığını ve temel yeni materyal arayışında araştırmacılar için oldukça yararlı bir tablo olacağını göreceğiz. Fakat tablonun eski halleri kullanılmayacak diye düşünmemeliyiz. Çok sayıda tabloya ve listeye sahip olmak, elementlerin nasıl davrandığına dair olan düşüncelerimizi derinleştirmemizi sağlar.

 

Kaynak: Periodic table: Scientists propose new way of ordering the elements

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.