Pensilvanya’da Yarı Dişi, Yarı Eril Ötücü Bir Kuş Keşfedildi

 Pensilvanya’da Yarı Dişi, Yarı Eril Ötücü Bir Kuş Keşfedildi

(Görsel:: © Photo by Annie Lindsay/Powdermill Nature Reserve, Carnegie Museum of Natural History)

Biyologlar kısa bir süre önce sağ tarafı eril(erkek), sol tarafı dişi olan bir kuş keşfettiler. Pensilvanya’nın Rector bölgesinde çevresel bir araştırma merkezi olan Carnegie Doğa Tarihi Müzesi Powdermill Tabiatı Koruma Alanı’nda al göğüslü bir gagalı kuş (Pheucticus ludovicianus) yakaladılar. Tüy renkleri genellikle bir gagalı kuşun dişi mi yoksa eril mi olduğuna işaret eder fakat yakalanan kuş iki cinsiyetin tonlarına da sahip. Bilim insanları yakalanan kuşun sağ bölgesinin eril kuşların sahip olduğu renklerden (eril kuşlar; pembe renk kanat çukurlukları, kırmızı renk göğüs kafesleri ve siyah kanat tüyleriyle bilinirken) oluştuğunu gördüler fakat kuşun sol bölgesi kahverengi ve kanat çukurlukları sarı renkti, tıpkı dişi kuşların sahip olduğu renkleri barındırıyordu. Bu durum hem dişi hem de eril özelliklere sahip olan bir hayvanın vücudunun ortasından bölünmüş hali, ‘bilateral gynandromorfizm’ olarak bilinir. Kuşlarda, gynandromorfizmin yumurta oluşumu esnasındaki bir hatadan dolayı meydana geldiği düşünülüyor.

Natural History Magazine raporlarına göre; döllenmemiş yumurtalar tipik olarak 1 kromozom içerirler: Z ya da W (eril kuşlar ZZ, dişi kuşlar ZW’dir). Fakat çok nadiren, Z kromozomu ve W kromozomu içeren iki çekirdekli bir yumurta gelişir. Eğer bu yumurta döllenmişse, ZZ kromozomlu embriyoyu üretmek için Z kromozomu taşıyan spermle birleşir ve erkeksi özellikleri üretir.. Aynı durum dişiler içinde geçerlidir.

Powdermill’in Kuş Araştırma Merkezi numaralandırma programı yöneticisi Annie Lindsay normal numaralandırma çalışmaları sırasında bir kuş yakaladıklarını ve diğer tüm kuşlar gibi bu kuşun da kendi numarasını aldığını belirtti. Bilim insanları gagalı kuşun yaşını, cinsiyetini ve vücut ölçümlerini kayıt altına aldılar ve kuşu bırakmadan önce genetik analiz için tüylerini toplayıp, fotoğraflarını ve videosunu çektiler.

Avian Araştırma Merkezi (ARC )1961 yılından beri kuşları toplayan ve numaralandıran bir merkez ve burada 800.000 den fazla kayıt bulunuyor. Araştırmalar; kabuklular, örümcekler, kuşlar, kelebekler ve arıların da içinde bulunduğu birçok hayvanda ‘gynandromorfizm’ tanımladılar fakat gynandromorfizm nadir görülen bir durum olduğundan çok az hayvanda bu duruma rastlanıyor.

 

Half-male, half-female songbird discovered in Pennsylvania | Live Science
Dişi (sol), erkek (sağ). (Görsel: Shutterstock)

Erkek kuşlar görsel olarak dişilerden daha renkli ve daha dikkat çekicidirler. Cornell Ornitoloji Laboratuvarının açıklamasına göre onların başları ve arka kısımları beyaz beneklerle birlikte koyu siyahtır ve kar beyazı rengindeki göğüs bölgelerinin üzerinde su sıçraması şeklinde canlı kırmızı benekler işaretlidir. Öte yandan dişiler; kahverengi ve krem tonlarıyla, benekli göğüs bölgesine ve beyaz kaşlara sahiptir. Buna ilaveten ilginç bir şekilde olgunlaşmamış eril kuşlar ve dişi olanlar ortak renkleri paylaşırlar.

Bu kuşta ve birçok hayvanda görülen gynandromorfizm oldukça nadir görüldüğünden onların cinsiyet özellikleri ve davranışları hakkında birçok cevaplanamayan soru vardır. Örneğin bilim insanları bu gagalı kuşun üreyip üreyemeyeceği hakkında herhangi bir bilgiye sahip değiller fakat Annie Lindsay’e göre teoride üremeleri mümkün olabilir.

Lindsay bu olayı şöyle açıklıyor: “Dişi olanlarda sol yumurtalık işlevseldir ve yakaladığımız kuşun sol bölgesi dişi olan tarafı olduğundan canlı yumurtalar üretmesi mümkün olabilir.”

 

Kaynak: Half-male, half-female songbird discovered in Pennsylvania

Burçin DOĞAN

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.