Parkinson İçin Programlanabilir Hücre

 Parkinson İçin Programlanabilir Hücre

 Japon beyin cerrahları, Parkinson hastası bir hastanın beynine ilk kez programlanabilir hücre implante ettiler. Bu durum, sadece bir embriyonik hücre durumuna gelecek şekilde, deri gibi vücut dokularının hücrelerini yeniden programlayarak geliştirilen uyarılmış pluripotent kök hücreleri (ing. induced pulirpoten stem cell= iPSC) kullanılarak bir terapinin denendiği bir uygulamadır Böylece embriyonik benzeri bir duruma geri dönerler.

Kyoto Üniversitesi’ndeki bilim adamları, nörotransmiter dopamini üreten nöronlara iPS hücrelerini habercilerine dönüştürmek için tekniği kullanıyor. Parkinson hastalığı olan kişilerde dopamin üreten nöronların bir eksikliği, titremelere ve yürümeye zorluğa neden olabilir. 

Ekim ayında, Kyoto Üniversitesi Hastanesi’nde beyin cerrahı Takayuki Kikuchi, 50’li yaşlarında bir hastanın beynine 2.4 milyon dopamin prekürsör hücresini implante etti. Üç saatlik prosedürde, Kikuchi’nin ekibi hücreleri dopamin aktivitesi merkezleri olarak bilinen 12 alana yatırdı. Dopamin prekürsör hücrelerinin, maymunlarda Parkinson hastalığının semptomlarını iyileştirdiği gösterilmiştir. 

Kök hücre uzmanı Jun Takahashi ve Kyoto Üniversitesi’ndeki meslektaşları, üniversitede depolanan iPS hücrelerinin bir stokundan dopamin öncü hücrelerini türetmişlerdir. Bunlar, anonim bir donörden alınan cilt hücrelerini yeniden programlayarak geliştirilmiştir. Takahashi, “Hasta iyi gidiyor ve şimdiye kadar büyük bir yan etki görülmedi” diyor. Ekip altı ay boyunca onu gözlemleyecek ve herhangi bir komplikasyon ortaya çıkmazsa, beynine bir başka 2.4 milyon dopamin prekürsör hücresi yerleştirecek.

Ekip, 2020 yılı sonunda tekniğin güvenliğini ve etkinliğini test etmek için Parkinson hastalığı olan altı hastayı tedavi etmeyi planlıyor. 

Takahashi, bu denemenin iyi sonuç vermesi durumunda, tedavinin 2023 yılına kadar Japonya’da rejeneratif ilaçlar için hızlı onay sistemi uyarınca hastalara satılacağına dair yeterli kanıtın olabileceğini ve “Elbette sonuçların ne kadar iyi olduğuna bağlı” olduğunu söylüyor.

KAYNAK: TW/NatureNews

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.