Örümcek Ağının Antikanser Etkisi

 Örümcek Ağının Antikanser Etkisi

Doğal ilaçları ve alternatif tıbbı hafife almamak gerek. Geçtiğimiz günlerde Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Aslı Nur Özkan, TÜRKPATENT’in üniversiteler arasında düzenlediği yarışmada, “Örümcek Ağı Özütünün Prostat Kanseri Hücrelerinde Seçici Antikanser Etkisi” buluşuyla ödül kazandı.

Çocukken ninesinin yaralarını iyileştirmek için örümcek ağı kullandığını gören ve ninesini uyaran Aslı Nur, “Sen anlamazsın, örümcek ağı yaralara iyi geliyor”  cevabıyla karşılaşmış.

Üniversiteye geldiğinde doğal maddelerin kanser üzerindeki olumlu etkilerini araştıran Prof. Dr. Oğuzhan Doğanlar ile tanışmış. Ninesi ile olan hikayesini hocasına anlatmasıyla ve çalışmalara başlamış. 2 senelik yoğun bir çalışma sürecinden sonra örümcek ağlarından ekstrat elde etmeyi başaran  Aslı Nur Özkan ise şöyle devam ediyor:

“Elde ettiğimi ekstratın içeriğini tespit ettik. Son derece zengin hücre yenileyici antioksidan ve antikanserojen maddeler ve bileşikleri içinde barındırdığını saptadık. Kanser hücrelerine uyguladık ve gördük ki, kanser hücrelerini programlanmış hücre ölümü denilen yola sürüklüyor. Fakat bu etkiyi sağlıklı hücreler üzerinde göstermiyor.”

Kaynak

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.