Oksijen’in Mars’taki Davranışı Yeni Bir Gizem Yaratıyor

 Oksijen’in Mars’taki Davranışı Yeni Bir Gizem Yaratıyor

Bilim insanları, Mars’taki oksijen seviyeleri hakkında bir tuhaflık fark ettiler. ‘Curiosity Rover’ (keşif aracı), 6 yılı aşkın bir süredir Mars’ta farklı mevsimlerdeki gaz oranlarını ölçtü. NASA, yaz ve bahar mevsimlerinde Mars’ın atmosferindeki oksijen seviyesinde bir artış olduğunu fark etti. Şimdi, bilim insanları yıl boyunca değişen bu oksijen seviyesindeki dalgalanmaların gizemini çözmeye çalışıyor.

Curiosity Rover’ın Sıradışı Ölçümleri 

Mars atmosferindeki gazları ölçmek için Sample Analysis at Mars (SAM) aracını kullanıldı. Atmosferin %0.16’sının moleküler oksijen (O2) olduğu bulundu. Ayrıca, oksijen seviyesinin ilkbahar ve yaz aylarında %30 arttığı, sonbaharda ise düştüğü keşfedildi. Düzenli olarak gerçekleşen oksijen seviyesindeki bu değişim, bir şeyin oksijeni ürettiğini ve sonradan aldığı görüşlerini beraberinde getirdi.

Oksijen Gizemi

Bilim insanları, Mars’taki mevsimsel olarak değişen oksijen seviyesini açıklamaya çalışıyorlar. Mars’ta neyin oksijen üretebileceğini araştırıyorlar. İlk olarak, su moleküllerinin parçalanması ile açığa çıkabilecek oksijenin buna sebep olabileceğini düşündüler. Fakat buna sebep olabilecek yeteri kadar su, Mars’ta yoktu. İkinci olarak, karbondioksitin buna sebep olabileceğini düşündüler. Fakat karbondioksitin parçalanması da çok uzun sürdüğü için bu da geçerli bir neden sayılamadı.

Bir olasılık, mikropların yılın farklı dönemlerinde oksijen üretmesi. Diğer bir olasılık ise toprak, kayalar veya suyu içeren kimyasal olayların gezegendeki atmosferik oksijeni etkilemesi.

Nasa’dan Melissa Trainer bu konu hakkında şöyle bir açıklama yaptı: “Bunu açıklamaya çalışıyoruz. Oksijen davranışının her mevsim düzgün şekilde tekrarlanamaması, bize bunun atmosferik dinamiklerle ilgili bir sorun olmadığını düşündürüyor. Henüz açıklayamadığımız bir kimyasal kaynak veya havuz olmalı.”

Hala net bir cevap olmaması ve bilmediğimiz birçok şeyin olması Mars’ın gizemini korumasını sağlıyor ve merakımızın git gide artmasına sebep oluyor.

 

Kaynak: Oxygen’s Strange Behavior on Mars Creates a New Mystery

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.