Oksijen’in Azalması Dünya’daki Çoğu Yaşamı Sonlandıracak

 Oksijen’in Azalması Dünya’daki Çoğu Yaşamı Sonlandıracak

Şu an için yaşam, oksijen zengini gezegenimiz üzerinde gelişiyor. Fakat Dünya her zaman böyle değildi… Bilim insanları gelecekte atmosferin oksijen açısından düşük, metan yönünden zengin eski haline geri döneceğini tahmin ediyorlar.

Bu değişim, gezegeni, yaklaşık 2,4 milyar yıl önceki büyük Oksidasyon olayı (GOE) olarak bilinen bir şeye dönüştürecektir. Dahası; araştırmacılar, atmosferik oksijenin yaşanılabilir bir dünyanın kalıcı geleceği olmasının pek mümkün olmadığını ve bunun evrende daha fazla yaşamın belirtilerini keşfetmede etkileri olduğunu söylüyorlar.

Bu durum insanoğlu ve diğer yaşam formları için yolun sonu olacak, bu yüzden gelecekteki milyar yıl içinde gezegenden nasıl kurtulacağımızı bulmayı umalım.

Sonuçlara ulaşmak için, araştırmacılar Güneş’in parlaklığındaki değişimleri ve karbondioksit (CO2) seviyelerindeki düşüşü esas alarak, Dünya biyosferinin detaylı modellerini çalıştırdılar. Çünkü artan sıcaklık seviyeleri ile gaz bozuluyor ve böylece daha az karbondioksit daha az fotojenik organizmalar (örneğin bitkiler gibi) anlamına geliyor.

 

 

Bilim insanları önceden güneşten gelen artan radyasyonun yaklaşık 2 milyar yıl içinde okyanus sularını gezegenimizden sileceğini tahmin ettiler. Fakat ortalama 400.000’in altında simülasyona uyarlanan yeni model, azalan oksijenin önce yaşamı bitireceğini söylüyor.

Georgia Institute of Technology‘den bilim insanı Chris Reinhard, New Scientist‘e verdiği demeçte şunları söylüyor: “Oksijenin düşüşü çok fazla. Bugün var olan oksijenden milyon defa daha az oksijenden bahsediyoruz.”

Araştırmacılar, yaşamı tespit etmek için en iyi seçeneğin var olan oksijenin yanı sıra diğer biyosignatürleri aramamız gerektiğini söylüyor.

Japonya’daki Toho Üniversitesi‘nden çevre bilimci Kazumi Ozaki ve Chris Reinhard’ın hesaplamalarına göre, Dünya’nın oksijen açısından zengin yaşanabilir tarihi; gezgenin ömrünün sadece %20 ila %30’u için bir bütün olarak sürdürebilir. Mikrobiyal yaşam, biz gittikten sonra uzun bir süre daha var olmaya devam edecek.

Kazumi Ozaki’nin söylediklerine göre: “Büyük deoksijenasyondan sonra atmosfer yüksek bir metan, düşük seviyelerdeki karbondioksit ve olmayan ozon tabakası tarafından nitelendirilir. Böylece Dünya sistemi muhtemelen anaerobik yaşam formlarının dünyası olacak.”

 

Kaynak: Enjoy It While It Lasts: Dropping Oxygen Will Eventually Suffocate Most Life on Earth

Burçin DOĞAN

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.