Obezite Hafızaya ve Öğrenmeye Nasıl Zarar Verebilir?

 Obezite Hafızaya ve Öğrenmeye Nasıl Zarar Verebilir?

     Araştırmacıların 10 Eylül’de Journal of Neuroscience dergisinde yayınladıkları makaleye göre obez farelerin bağışıklık hücreleri, beyinlerindeki öğrenme ve hafızada önemli olan sinir hücrelerinin sinaps yıkımına uğratıyor. Sinaps yıkımını durduran ilaçlar beyni, bağışıklık hücrelerinin saldırılarına karşı korumak için yararlı olabileceğine işaret ediyor.

     Fareler de insanlar gibi çok yağ tükettiklerinde hızlıca kilo alır. 12 hafta boyunca yüksek yağlı diyet ile beslenen farelerin ağırlığı sıradan yemle beslenen farelere göre %40 artış gösterdi. Princeton Üniversitesi’ndeki nörolog Elizabeth Gould ve ekip arkadaşları bu obez farelerin beyin gücünün azaldığını fark etti. Obez fareler, normal ağırlıktaki farelere göre labirentten çıkmada ve objelerin yerini hatırlamada daha yeteneksiz oldu.

     Sinir hücrelerinde sinyal alıcılar mikroskobik topuzlara sahip olan dendritik dikenlerdir. Normal boyutlu farelerle kıyaslandığında obez farelerin hipokampüsünün (beynin öğrenme ve hafıza için önemli olan bölümü) daha az dendritik dikenleri olduğu görülmüştür. 

     Dendtrik omurga tahribatı, mikroglia adı verilen bağışıklık hücrelerinden kaynaklanır. Normal ağırlıktaki farelerle karşılaştırılığında obez farelerdeki sinir hücrelerinin sinapslarında gizlenmiş daha fazla aktif sayıda mikroglia hücreleri olduğu fark edildi. Araştırmacılar obez farelerde dendtritik dikenleri koruyup mikrogliaya müdahale ettiğinde farelerin düşünce testleri üzerindeki performansı gelişti. 

     Mikroglianın verdiği hasarı durdurmanın yollarını bulmak, dünya çapında tahmini 650 milyon obez insan için tehlike olan obezite ile ilişkili beyin sorunlarına karşı koruyabilir. Obez insanlarda Alzheimer gibi demans hastalıkların görülme riski daha yüksek ve bazı araştırmacılar mikroglianın genel olarak bu beyin hastalıklarında suçlu olabileceğinden şüpheleniyor.

     Kayıp Sinyaller

     Farenin hipokampüsünden -beynin öğrenme ve hafıza için önemli bölümü- bir sinir hücresi, dendritik dikenler olarak adlandırılan küçük mesaj alan yumrulara sahiptir. Normal ağırlıktaki farede daha fazla dendritik diken varken (oklar, üstteki) obez farede daha az dendritik diken vardır (alttaki).

normal ağırlıktaki farenin dendritik dikenleri (üst), obez farenin dendritik dikenleri (alt)

İleri Okuma: How obesity may harm memory and learning? https://www.sciencenews.org/article/how-obesity-may-harm-memory-and-learning

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.