Niçin Bazı Çocuklar Diğerlerinden Daha Çok Strep Boğaz Ağrısına Yakalanır ?

 Niçin Bazı Çocuklar Diğerlerinden Daha Çok Strep Boğaz Ağrısına Yakalanır ?

Çocuklar için tekrar tekrar strep boğaz ağrısı hastalığına yakalanmak acı vericidir. Aynı zamanda bu durum doktorlar tarafından çok az anlaşılan bir problemdir.Yakın zamandan çocukların bademciklerini inceleyen bir araştırma, tekrarlayan strep enfeksiyonu olan çocukların, bademciklerinde antikor gelişimi için sağlıklı çocuklardan daha küçük bağışıklık yapılarına sahip olduğunu belirtti. 

Ekip 6 Şubat tarihli Science Translational Medicine’ da sık sık gerçekleşen boğaz ağrısı, enfeksiyona neden olan bakteriler tarafından dağıtılan ve vücudun bağışıklık tepkisini bozan bir proteine karşı daha duyarlı olduğunu belirtti.

Her yıl dünya çapında, genellikle boğaz ağrısı ve ateş üreten yaklaşık 600 milyon strep boğaz vakası vardır. Doktorlar hastalığa, özellikle strep enfeksiyonundan kaynaklanan romatizmal ateş ve kalp problemleri geliştirme riski en yüksek olan çocuklarda antibiyotik tedavisi uygular. Fakat bazı çocuklar tedavi görseler bile art arda yine strep boğaz enfeksiyonuna yakalanır. 

Çalışmada, Kaliforniya’daki La Jolla İmmunoloji Enstitüsü’nden immünolog Shane Crotty ve meslektaşları, boğazın arkasında bulunan ve 5-18 yaşları arasında kaldırılan bağışıklık dokusu olan bademcikleri inceledi. Çocuklardan bazılarının tekrarlayan strep enfeksiyonları nedeniyle bademciklerini aldılar. Diğerlerinin bağdemcikleri, büyütülmüş bademciklerin neden olduğu uyku apnesini çözmek için alındı.

Ekip, mikroskop altında doku bölümlerine baktı ve tekrarlayan strepli çocukların germinal merkezler olarak adlandırılan daha küçük bağışıklık yapılarına sahip olduğunu ve merkezlerin belirli bir tür bağışıklık hücresi, bir tür T hücresi olduğunu buldu. Bu T hücreleri, B hücreleri olarak bilinen diğer immün hücrelere, vücudun bir enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan antikorlar üretir.

Tekrarlayan strepli çocuklarda, patojenlere karşı immün yanıtı engelleyen, A grubu Streptokok adı verilen bakteriler tarafından kullanılan bir proteine karşı daha az antikor vardı. Crotty “Bu çocukları enfeksiyonlara daha duyarlı hale getirebilir.” diyor

Chicago Ann & Robert H. Lurie Çocuk Hastanesi bulaşıcı hastalık konusunda uzmanlaşmış ve çalışmaya dahil olmayan çocuk doktoru Stanford Shulman ,bazen tekrarlayan strep enfeksiyonu geçirmiş olarak sınıflandırılan çocukların, aslında bakterilerin bademciklerinde gizli kaldığı, ancak semptomlara neden olmadığı anlamına gelen grup A Streptokok taşıyıcıları olduğunu söylüyor. Shulman, “Bu gibi durumlarda, viral bir enfeksiyondan kaynaklanan bir boğaz hala bir testte strep olarak ortaya çıkacaktır. Okul çağındaki çocukların yaklaşık yüzde 20’sinin A grubu Streptokokun kronik taşıyıcıları olduğu tahmin edilmektedir.Çalışma raporlarının, strepe karşı görülen hatalı bağışıklık tepkisinin, bazı çocukların aktif strep enfeksiyonlarından ziyade bakterilerin taşıyıcısı olmaları nedeniyle olabileceği muhtemeldir. Gelecekteki çalışmalarda, hangi çocukların tekrarlayan enfeksiyonları olduğunu ve hangi çocukların strep taşıyıcıları olduğunu belirlemek yararlı olacaktır” diyor.

Kaynak: Science News

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.