Neden Rüya Görürüz?

 Neden Rüya Görürüz?

Neden rüya görürüz?

Rüyalarda her şey olabilir; aşık olabilirsiniz,uçabilirsiniz,ölebilirsiniz, ölü birilerini görebilirsiniz ve daha niceleri. Peki ama niye bunları görürüz? Rüyalar bilim için gizemli bir konudur her araştırılıdığına şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Aslında bu araştırmalardan önce bilim insanları “Neden uyuruz?” sorusuna cevap bulmaya çalışmışlardır

Rüyalar, uyku sırasında duyusal, bilişsel ve duygusal olaylar ile karakterize edilen bir bilinç durumu olarak tarif edilebilen evrensel bir insan deneyimidir.Her insan mutlaka rüya görür. Bazı kişiler daha sık rüya görürler. Fakat herkes istediği rüyayı göremez. Rüyalarda yaşananlar tahmin edemeyeceğimiz kadar hızlı gerçekleşir. Çok kısa bir kaç saniyelik rüyalar sırasında bile çok uzun ve değişik olaylar görmekteyiz. Bu nedenle rüyada zaman kavramı oluşmamaktadır.Sigmund Freud’a göre rüya, bilinçaltındaki istek ,dürtü, arzu ve çatışmalardır. Ona göre rüyalar 2 ye ayrılır. Asıl içerik ve düşünsel içeriktir. Alfred Adler’e göre rüya, “insanın uyuduğu sırada ortaya çıkan önemli ve anlamlı faaliyettir.”Webster’in Yeni Dünya Sözlüğü rüyayı, “uyku sırasında ortaya çıkan mental görüntüler, düşünceler ve duygular” olarak tanımlamıştır. Carl Jung ise, rüyalarımızın uyanıkken sahip olduğumuz düşüncelerle aynı olduğuna inanır.

Freud ve Jung bu teorilerini Viktorya Çağı’nda ortaya atmışlardır. Ancak günümüzde, birçok psikolog rüyalar için  psikolojik ve nörolojik açılar arasında kurulan bir köprü teorisini kabul etmişlerdir. 1973 yılında, Allan Hobson ve Robert McCarley; “rüyalar, beynin rastgele elektriksel uyarımlarının bir sonucudur” hipotezi üzerine yoğunlaştılar. Onlara göre rüyalar hafızamızda depolanan tecrübelerimizdi.

Bazı araştırmacılar rüyaların hiçbir amacı veya anlamı olmadığını ve uyku beyninin saçma faaliyetleri olduğunu söylüyor. Diğerleri, rüyaların zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlık için gerekli olduğunu söylüyor. Bazı çalışmalar rüyaların insan sağlığı üzerine önemlerini ortaya koymuştur. Bir araştırmada, denekler REM uykusuna dalmadan yani rüya görmelerine izin verilmeden uyandırılmış ve deneklerde şu bulgular gözlemlenmiştir.

Artan gerginlik

Anksiyete

Depresyon

Konsantrasyon zorluğu

Koordinasyon eksikliği

Kilo alımı

Halüsinasyona eğilim

Fakat bunlar da neden rüya görürüz sorusunu açıklamakta yetersizdir. Sonuç olarak niçin rüya gördüğümüz bilim için hala gizemini korumaktadır.

BENZER YAZI : BU VİTAMİNLER RÜYANIZI HATIRLAMANIZA YARDIMCI OLUYOR!

Kaynak

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.