Neden Laboratuvarda Oksijen ve Hidrojeni Birleştirip Su Üretemiyoruz?

 Neden Laboratuvarda Oksijen ve Hidrojeni Birleştirip Su Üretemiyoruz?

Su yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olsa da yenilenebilir sonsuz demek değildir.  Dünyanın yaklaşık % 71’i su olmasına rağmen, bunun çoğu tuzlu sudur ve bu nedenle içilebilir değildir. Dünya suyunun yalnızca% 2’si taze ve içilmesi güvenlidir ve bunun yarısından fazlası, ona ulaşamadığımız kutup buzullarında bulunmaktadır. Dahası sahip olduğumuz temiz, içilebilir suyu müsrifçe kullanıp neden olduğumuz küresel ısınma yüzünden suya erişimimizi daha da zorlaştırıyoruz.

Hiç düşündünüz mü kısıtlı kaynakları sorun etmek yerine neden hala laboratuvarlarda su üretemiyoruz  ?

Su, oksijen atomuna bağlı iki hidrojen atomundan oluşur. Bu oldukça basit bir kimya gibi görünüyor fakat gerçekte öyle değildir. Suyun basit olarak hidrojen ve oksijenden oluştuğu ifadesi, su molekülünün yaradılışında gerçekte neler olduğunu tam anlamıyla göstermez.

Suyun oluşmasındaki gerçek reaksiyon 2H2 + O2  = 2H2O  + enerji”  şeklindedir. Suyu yaratmak için öncelikle hidrojen ve oksijen atomlarını moleküler olarak bir araya getirmek gerekir. Her atomun yörüngelerinin birbirine bağlanması gerekirken boşta hidrojen ve oksijen atomları kalmaktadır . Hidrojen aşırı yanıcı, oksijen de yakıcı olduğundan elektron yörüngeleri birbirine bağlanırken aniden patlama şeklinde bir enerji açığa çıkar.

Hidrojenin oksijenle temasında yanıp patlamasının ne denli güçlü ve tehlikeli olduğunun en çok bilinen iki örneği Hindenburg zeplini ve Challenger uzay mekiğinin başına gelenlerdir. Bünyelerindeki hidrojen yanmasının havadaki oksijen ile temasa geçip patlaması sonucu ateş topuna dönen bu iki farklı hava ve uzay araçlarından geriye az miktarda su kalmıştı.

Ne yazık ki dünya nüfusuna yetebilecek kadar içme suyu üretebilmek için yapılan gerekli büyüklükteki  kimyasal reaksiyon  dünya nüfusunun sonunu getirebilir. İnsanoğlu günümüz teknolojisinde hala suyu üretemese bile korumak yine bizlerin elinde.

 

Kaynak:

Aysena Bayburt

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.