Neden Bazı İnsanlar Diğerlerinden Daha Az Uykuya İhtiyaç Duyar?

 Neden Bazı İnsanlar Diğerlerinden Daha Az Uykuya İhtiyaç Duyar?

Sekiz saatlik uykudan sonra hala yorgun hissediyorsanız, genlerinizi suçlayın!

Mumu her iki ucundan da yakan mısınız yoksa ideal bir günde 10 saatini yatakta geçiren mi? Ne doğru ne de yanlış ve birisi diğerinden daha iyi değil- sadece farklılar mevcut ve her ikisi de eşit derecede makul .

Gece başına önerilen sekiz saatten daha fazla uyumaya ihtiyaç duyuyorsanız ve diğerleri sadece beş ila altı saat dinlenerek güne saldırırken neden bu kadar çok uykuya ihtiyacınız olduğunu merak ediyorsanız bu makaleye göz atmalısınız.

İnsanların gerçekten ne kadar uykuya ihtiyacı var?

Bu durum ile ilgili kesin bir doğru bulunmamaktadır. Çoğu uyku uzmanı her gece yedi ila dokuz saat önerirken, DC Metro Uyku ve Psikoterapi ‘de bir terapist olan Annie Miller, CNET’e insanların bu sayıdan dolayı baskı altında hissetmemesi gerektiğini söylüyor. “Tarihsel olarak, kesintisiz bir uyku süresi her zaman standart değildi.” diyor. (Tarihçiler ve antropologlar, insanların iki fazlı uykuya daldığını veya iki “vardiyada” uyuduğunu düşünüyor.)

Sekiz saatlik uykunun ideal olduğu fikri ise hala kesin değil bizler ise sadece okul programları ve çalışma saatlerinin kurbanıyız. Annie Miller de her şeye rağmen, bu standarda uyma ihtiyacından dolayı birçoğumuzun sadece uykusuzluğumuza katkıda bulunduğumuzu ve uykumuza, beden saatimize zarar verdiğimizi savunuyor.

Bazı insanlar daha az mı uykuya ihtiyaç duyar?

Momentous’un performans mühendisi Dr. Allison Brager, bazı insanlar diğerleri her gece sadece dört ila altı saat uykuya ihtiyaç duyduklarını söylediklerinde alay edebilirler, ancak nüfusun bir yüzdesi için gerçek bu, diyor.

Hatta, Brager, CNET’e genel olarak, yüksek başarı gösterenlerin daha az uyumak eğiliminde olduklarını söylüyor. “ABD başkanlarına, başarılı CEO’lara ve askeri liderlere bakarsanız, çoğu kişi çok az uyuduğunu ancak iyi hissettiğini ve uyanık kalmak için uyarıcılara ihtiyaç duymadığını bildiriyor” diyor. Günlük uyku ihtiyaçlarının da doğadaki çoğu fizyolojik süreç gibi bir çan eğrisi oluşturduğunu ve burada ortalamanın sekiz saat olduğunu ancak genetik temeller nedeniyle bazı insanların uyku ihtiyaçları bu ortalamanın altında veya üstünde kalabileceğini de ekliyor.

Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) raporlarına göre, bilim adamları aslında 2019’da bir “kısa uyku geni” keşfetmişler. Bu gene sahip insanlar, doğal olarak her gece 6,5 saatten daha az uyuyorlar, “herhangi bir görünür hastalık etkisi olmaksızın” Bu keşif, elbette, büyük uyku bulmacasının küçük bir parçası, ancak uyku ihtiyaçlarının oldukça bireysel olduğunu ve genetikten etkilendiğini kanıtlıyor.

Bazı insanlar daha fazla mı uykuya ihtiyaç duyar?

Diğer bir açıdan bakıldığında, bazı insanların en iyi şekilde çalışması için fazladan uykuya ihtiyacı vardır. Kısa uykudakine benzer bir “uzun uyku geni” nin (henüz) bir kanıtı olmasa da Miller gelecekte böyle bir keşfi duyduğuna şaşırmayacağını söylüyor. “Uyku ihtiyacımız büyük ölçüde genetiğe dayanıyor,” diyor, bu yüzden mantıklı.

Yine de ne kadar uykuya ihtiyacınızın olduğunu söylemek için bir çalışmaya gerek yok. Çoğu yetişkin yenilenmiş ve enerji dolu hissetmek için ne kadar uykuya ihtiyaçları olduğunu bilir. Miller, 7-8 saat yerine 9 ila 10 saat uykuyla kendinizi en iyi şekilde hissediyorsanız, o zaman zaman izin verdiğinde bu kadar uyumalısınız, diyor.

Uyku yaşamınız boyunca değişime mi ihtiyaç duyar?

Miller, dikkate değer bir diğer faktörün yaşınız olduğunu söylüyor. Yaşamınız boyunca uyku ihtiyacı değişir. Ulusal Uyku Vakfı’na göre bu ihtiyaçlar:

Ortalama olarak 1 Günde:

Yeni doğanlar (0-3 ay): 14-17 saat

Bebekler (4-11 ay): 12-15 saat

Yeni yürümeye başlayan çocuklar (1-2 yaş): 11-14 saat

Okul öncesi (3-5): 10-13 saat

Okul çağındaki çocuklar (6-13): 9-11 saat

Gençler (14-17): 8-10 saat

Daha genç yetişkinler (18-25): 7-9 saat

Yetişkinler (26-64): 7-9 saat

Daha yaşlı yetişkinler (65 yaş ve üstü): 7-8 saat uykuya ihtiyaç duyar.

Bu kısma kadar uykunuzun aslında ortaya konulan kanıtlarca genleriniz tarafında kontrol edildiğini, oluşturulan eğriler sonucunda bazı ortalama sonuçlara varıldığını, 8 saatlik uykunun ise çanımızın ortalama değeri olduğunun ancak ideal olmadığının sadece yaşam koşullarımızın bunu ideal hale getirmeye çalıştığını gördük ancak ne insan mekanizması bu kadar basit ne de yaşam bu yüzden son olarak uykumuzu etkileyen diğer faktörlere de değinmek istiyorum.

Ne kadar uykuya ihtiyacınız olduğunu etkileyen diğer faktörler:

Kronik hastalıklar, otoimmün rahatsızlıklar veya diğer tıbbi problemlerle uğraşan kişilerin diğerlerinden daha fazla uykuya ihtiyacı olabilir. İnşaat işi gibi oldukça zahmetli bir işiniz varsa, masa başında çalışan birinden daha fazla uykuya ihtiyacınız olabilir, çünkü vücudunuzun iyileşmesi için daha fazla zamana ihtiyacı vardır. Benzer şekilde, sporcular uykuya öncelik verir ve büyük olasılıkla ortalama bir insandan daha fazla uyur çünkü yaşam tarzları ve kariyerleri buna bağlıdır.

Sonunda Miller, “Yapmamız gerektiğini düşündüğümüz şeye değil, vücudumuz için neyin iyi hissettirdiğine odaklanmak önemlidir” diyor.

 

Kaynak: Does everyone really need 8 hours of sleep? Not exactly

hulyaanadol

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.