Neandertal Çocukları İnsanlar Gibi Büyüdü ve Sütten Kesildi

 Neandertal Çocukları İnsanlar Gibi Büyüdü ve Sütten Kesildi

Neandertaller, evrimsel savaşta Homo Sapienslere yenilmiş olabilirler ancak zaman geçtikçe türler arasındaki benzerlikleri giderek daha fazla öğreniyoruz ve yeni çalışmaya göre bu, çocukların yetiştirilmesine kadar uzanıyor.

3 Neandertalin süt dişlerine bakmak için jeokimyasal ve histolojik tekniklerin kullanıldığı yeni bir çalışma, bu çocukların katı yiyecek yemeye tıpkı günümüz insanları gibi yaklaşık  5-6 aylıkken başladıklarını buldu.

Dişler, bir ağaç gövdesindeki halkalara benzer büyüme hatlarına sahiptir ve bu, bilim insanlarının tanımlayabildiği gelişim ve beslenme biçimindeki değişiklikleri işaret eder. Bu, Neandertal çocukların nasıl doğduğu ve nasıl yetiştiği ile ilgili gizemlerin bazılarını ortadan kaldırmaya yardım etmektedir.

 

Stefano Benazzi

İngiltere’deki Kent Üniversitesi’nden Antropolog Alessia Nava, “Bizler şu anda Neandertallerin de modern insanların çocuklarını sütten kestiği zaman, kendi çocuklarını sütten kesmeye başladıklarını biliyoruz,” diyor.

Sütten kesmenin başlangıcı, kültürel faktörlerden daha çok fizyolojiyle ilişkilidir. Günümüz insanlarında, katı yiyeceğin ilk başlangıcı çocuğun daha çok enerji veren yiyeceklere ihtiyaç duyduğu yaş olan 6 ay civarlarında ortaya çıkıyor ve bu çok farklı kültürlerde ve toplumlarda ortak olan bir özellik.

Dişler, ilk olarak Kuzeydoğu İtalya’dan çıkarıldı ve 45.000 ile 70.000 yaş aralığında olarak tarihlendirildi. Kağıt inceliğindeki diş dilimleri kesildi ve yeniden oluşturuldu. Çalışmaya diş minesindeki stronsiyum izotoplarının bir analizi dahil edildi. Kimyasal bileşimi çağdaş kemirgen ve insan dişleriyle karşılaştırmak, Neandertallerin belki de eve daha önce düşünüldüğünden daha yakın olduklarını ortaya çıkardı.

İnsanlarda olduğu gibi, Neandertallerin sütten kesilmesini teşvik eden şeyin büyüyen beyin ve onun ekstra yakıt talepleri olduğu görülüyor. Eğer bu doğruysa, uzmanların evrimsel kuzenlerimiz hakkında daha çok ayrıntı elde edebileceklerini söyleyebiliriz.

İtalya’daki Bologna Üniversitesi’nden antropolog Stefano Benazzi, “Bu çalışmanın sonuçları, erken bebeklik döneminde benzer enerji taleplerini ve Homo sapiens ile Neandertaller arasında yakın büyüme hızı olduğunu gösteriyor,” diyor.

“Birlikte ele alındığında, bu faktörler muhtemelen Neandertal yenidoğanlarının modern insan yenidoğanlarına benzer kiloya sahip olduğuna, benzer gebelik geçmişine, erken yaşam ontogenisine ve potansiyel olarak daha kısa doğum aralığına işaret ediyor.”

Neandertallerin muhtemel ölümleri için öne sürülmüş hipotezlerden biri, uzun süre emzirmenin doğurganlık oranlarını düşürmesi ve sonuç olarak Homo sapiensin sayıca üstün olmasına izin vermesidir. Araştırmacılar, bu fikrin yapılan bu yeni çalışma tarafından desteklenmediğini söylüyorlar.

Günümüz insanlarının tam olarak neden hayatta kaldığı, Neandertallerin ise neden hayatta kalamadığı bilim insanlarının ilgisini çekmeye devam ediyor. Bu eski insanların nasıl yaşadığı ve öldüğü hakkında geriye çok fazla soru kalıyor (bazılarını cevaplamaya bu yeni çalışma yardım edebilir.).

Süt dişleri döl yatağında oluşmaya başlar ve böylece diş analizleri bize çocukların yanı sıra annelerin yaşamları ve beslenme biçimleri hakkında da bir şeyler söyleyebilir. Ancak çalışmanın yazarlarının söylediğine göre bu, gelecekteki araştırmalar için bir konu olabilir.

 

Kaynak: Neanderthal Children Grew Up And Were Weaned In A Similar Way To Humans

Havva Bitirgan

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  • Başarılı ve verimli bir çalışma olmuş, ellerinize sağlık

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.