Ne Kadar Su Tüketiyoruz?

 Ne Kadar Su Tüketiyoruz?

Günde kaç litre su içiyorsunuz 2?  Ya da 3?  Yoksa 5 mi?

Peki günde kaç litre su tüketiyorsunuz 2, 3, 5? Hayır… Çok daha fazlası…

Su içmek en temel ihtiyaçlarımızdandır aynı zamanda barınma, giyinme, beslenme gibi temel ihtiyaçlarımızın da en temel unsurudur. Her gün litrelerce su harcıyoruz bazen giyiyoruz bazen içinde vakit geçiriyoruz bazen de içiyoruz. Peki ya nasıl oluyor da bu kadar suyu tüketebiliyoruz? Su sandığımızdan çok daha fazlası.. Su hayatımız.. Suya olan ihtiyacımız hücrelerimizden, organlarımızdan başlayıp sürdüğümüz arabalara, giydiğimiz kıyafetlere kadar uzanıyor. Çok az miktarda su içiyor olabiliriz fakat yediğimiz yemeklerin mahsullerinin, kot pantolonların, tişörtlerin, ayakkabıların üretim aşamasındaki su tüketimi sanıldığından çok daha fazla üstüne üstlük bunların bazılarının bilinçsizce ve gereksiz yere kullanıldığını göz önünde bulundurursak durum sandığımızdan çok daha vahim.

Dünyadaki toplam su miktarı 1,4 milyon km3 kadar ve bu suyun %97,5’i okyanuslardaki tuzlu sudur. Kalan %2,5’in de yalnızca %0,5’i kullanılabilir durumdayken, tatlı suyun %90’dan çoğu kutuplarda ve yeraltındadır. Günümüzde tuzlu su kaynaklarını, tatlı su kaynağı olarak dönüştüren birkaç yöntem vardır fakat hepsi çok uzun süren ve masraflı işlemlerdir.

Yıllara göre su tüketimi ise şu şekildedir:

  • 1995 ⇒ 253 milyon hektar su ⇒ 5 milyar nüfus
  • 2010 ⇒ 290 milyon hektar su ⇒ 7 milyar nüfus
  • 2025 ⇒ ∼330 milyon hektar su ⇒ ∼ 8 milyar nüfus

Bu suların %73’ü tarımda, %11’i sanayide ve %16’sı ev tüketiminde harcanmaktadır. Evde kullandığımız suyun yaklaşık %26’sını tuvaletlerde, %22’sini çamaşır makinelerinde,  %17’sini duşta, % 16’sını musluklarda, % 2’sini banyo küvetlerinde ve %3’ü diğer alanlarda kullanılıyoruz; % 14’lük kısmı ise ev içi tesisatlardaki sızıntılarda kaybediyoruz. Belediyeler tarafından içme suyu şebekesine çekilen kişi başı günlük ortalama su miktarı 217 litre olarak hesaplanmıştır. Üç büyük şehrimizde hesaplanan kişi başı günlük ortalama su miktarı İstanbul için 189 litre, Ankara için 227 litre, İzmir için 173 litre olarak tespit edilmiştir.

Dünya su kaynaklarının yaklaşık %70’i tarım amaçlı kullanılmaktadır . Bunu %19 ile sanayi ve ve %11 ile evsel kullanım izlemektedir. Türkiye’de ise toplam tatlı suyun %15’i evlerde harcanır. Evsel amaçlı su kullanımı kişi başına günlük tüketilen su hacmi üzerinden değerlendirilmektedir. Gelişmiş ülkelerde ortalama kişi başı günlük 500 – 800 lt olan su tüketimi, gelişmekte olan ülkelerdekinin yaklaşık on katıdır. Su kıtlığı yaşanan bölgelerde ise bu oran kişi başı günlük 20 – 60 litreye kadar düşmektedir. Günümüzde belediyelerin evsel kullanım için kişi başı günlük su çekimi TÜİK 2010 verilerine göre yaklaşık 217 litredir. Avrupa Birliği üyesi ülkelerde bu oran ortalama 150 litre/gün civarındadır ve alınan önlemler ile daha da azalmaktadır.

Su kaynaklarımız gittikçe azalırken bilinçsiz su tüketimi oldukça yükselmektedir. Bize düşen ise bu konularda  bilinçlenip  su israfına dur diyerek tasarruf etmek. İşte bazı ürünlerin üretimi sırasında harcanan sular;

   1. Kot pantolonlar

kot pantolonlar

2. Ayakkabılar

  3. Arabalar

4. Tişörtler

 

Tekrardan soruyorum: “Günde kaç litre su tüketiyorsunuz?”

→ Su ayak izinizi de buradan hesaplayabilirsiniz: https://www.yarininsuyu.com/

 

Kaynak:

Elif Metin

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.