NASA’lı Bilim İnsanları Titan’da ‘Garip Bir Molekül’ Keşfetti

 NASA’lı Bilim İnsanları Titan’da ‘Garip Bir Molekül’ Keşfetti

Geçen haftalarda, NASA’da çalışan bilim insanları Satürn’ün en büyük uydusu Titan’da daha önce herhangi bir atmosferde tespit etmedikleri yeni bir molekül keşfettiklerini açıkladılar.

Bu molekül kimyacıların bile aşina olmadığı, hatta bilim insanlarının telaffuzunu bile bilmediklerini iddia ettikleri siklopropeniliden (C3H2) molekülüdür. Bu basit karbon bazlı bileşiğin bulunmasıyla aslında daha kompleks bileşiklerin reaksiyonu olabileceğini, bu sayede de yaşamın var olabileceği düşüncesi ortaya atıldı.

Bir hayli reaktif olan siklopropeniliden bileşiği, Dünya üzerinde sadece laboratuvar koşulları altında, korunarak bulunabiliyor. Daha önce herhangi bir atmosferde bulunamayan bu bileşiğe Titan’da karşılaştıklarını gören Conor Nixon, ‘‘Siklopropeniliden bileşiğine baktığımı fark ettiğimde aklımdan ilk geçen şey ‘Evet, bu gerçekten beklenmedik oldu.’ düşüncesiydi,’’ dedi. NASA’daki bilim insanları, siklopropeniliden bileşiğinin sadece gaz bulutları ve yıldız sistemleri arasında uçan toz zerrecikleri gibi soğuk ve kimyasal reaksiyonun ihtimalini düşürmek için yayılmış bir şekilde bulunduğunu açıkladılar. Bu koşullar altında yüksek reaktif bir bileşiğin bile tepkimeye giremediği düşünülüyor.

Astrobiyolog Melissa Trainer, Dünya’nın eski dönemlerindeki benzer kimyasal yapıya Titan’da rastladıkları için gerçek hayat laboratuvarı olarak kullanılabileceğini söyledi. Aynı zamanda sadece siklopropeniliden bileşiği için değil, daha kompleks ve büyük moleküllerin de arandığı ve bu sayede atmosferdeki kimyasal reaksiyonların işlenişinin bilinmesi sağlanacağı ifade edildi.

Jeolog Rosaly Lopes’se, Titan’ın yaşanabilir olup olmadığını bulmaya çalışırken hangi bileşiklerin ilk önce atmosferden geçebilip yüzeye ulaştıklarını, sonrasında ise buz kabuklarını geçerek okyanusa ulaşabileceklerini tahlil etmeleri gerektiğini söyledi. Bu tipte bileşikler bulunabilirse yaşamın olabileceğini, çünkü yaşamın okyanusta olduğunu açıkladı.

 

Kaynak:

Ilgen Cetin

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.