NASA, Ay’ın Güneş Gören Kısmında İlk Kez Su Keşfettiğini Açıkladı

 NASA, Ay’ın Güneş Gören Kısmında İlk Kez Su Keşfettiğini Açıkladı

ABD ajansının web sitesinde 26 Ekim Pazartesi günü öğleden sonra 12.00’da canlı olarak yayınlanan bir telekonferans etkinliğine göre, NASA, Ay’ın güneşe bakan yüzeyinde su buldu.

Ay’daki su molekülleri, Ay’ın güney yarım küresindeki Clavius kraterinin içinde ve çevresinde bulundu. Bu moleküller sıvı birikintileri ve buz parçaları oluşturmak için fazla küçüktü.

Bu keşif, Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA) tarafından onaylandı.

Washington’daki NASA Genel Merkezi’nde astrofizik bölüm müdürü Paul Hertz, Ay’ın güneşli tarafında önceden tespit edilen hidrojenin su molekülleri ile ilişkili olduğunu doğruladı.

Ay’da yeni keşfedilen suyla ilgili araştırmalar, NASA’nın tüm son teknoloji varlıklarından yararlanacak ve NASA’nın 2024’te ilk kadını ve bir sonraki erkeği Ay’a göndermesi için planlanan Artemis görevi için büyük önem taşıyacak.

SOFIA daha fazla veri bulmak için tekrar Ay’a uçacak ve Ay’ın ilk su kaynakları haritasını oluşturmak için yardım edecek. SOFIA 12.800 metre yüksekliğe kadar uçabilen ve uzaydan gezegenimize inen kızılötesi ışığı engelleyen bir gözlemevidir. SOFIA bu benzersiz 6.1 mikronluk su parmak izine uzaktan erişim sağlayabilen Dünya’daki tek teleskoptur. Silikon Vadisi’ndeki Araştırma Merkezi proje bilimcisi Naseem Rangwala, SOFIA’nın Ay’ı ilk kez gözlemlediğini ve bir test vakası olarak hizmet etmesi amaçlandığını açıkladı. Ay’ın aydınlık yüzünde daha fazla araştırma yapmak için uçuş planladığını söyledi.

NASA’daki bilim insanları, “Bir uzay yolculuğuna çıkmamız için ne kadar az suya ihtiyaç olursa, bir gemide malzemeler ve astronotlar için o kadar yer olur,” açıklamasını yaptılar. Su hakkında daha çok şey bilmemiz gerektiğini, hem bilim hem de keşif için suyu nasıl kullanacağımızı öğrenmemiz gerektiğini vurguladılar.

Suyun, Ay’ın gölgeli kraterlerinin  karanlık ve soğuk yerlerinde olduğunu biliyoruz fakat buralara ulaşmak oldukça güç ve uzun bir süre çalışılması gerekiyor. SOFIA’nın araştırmaları daha kolay ulaşabileceğimiz yerlerde de su bulunabileceğini gösteriyor.

Daha önceden Ay’da hidrojen bulunduğu keşfedilmişti fakat SOFIA’nın 6.1 mikron dalgaboyunda inceleme yapması sayesinde Clavius kraterinde su bulunduğu kesinleşti. Bilim insanı Honniball, Clavius’un Dünya’dan görünen en büyük krater olduğunu belirtti. Ayrıca bu suyun konsantrasyonu kabaca 1 metreküp Ay toprağı içindeki 12 oz’luk bir şişe su ile aynı. Bulunan bu suyun, su birikintileri şeklinde değil, buz veya su oluşturamayacak kadar yayılmış su molekülleri şeklinde düşünmemiz gerektiğini vurguladı.

Suyun, Güneş rüzgarından veya hidrojen bazlı moleküllerle kimyasal reaksiyonlara neden olan mikro meteor etkilerinden oluştuğunu söyleyebiliriz. Koruyucu bir atmosfer olmadan, normal şartlarda Ay’daki tüm su kaybolmalı fakat Honniball ve ekibi mikro meteor çarpmaları sırasında oluşan cam kalkanlar altında suyun saklanabildiğini söylüyor.

Artemis’in 2024’te bir erkek ve bir kadınla Ay’a yapacağı yolculuk hepimizi heyecanlandırırken bir de ulaşabilir su kaynaklarının araştırılacak olması gelecek adına umut vaat ediyor. Ay’ın bu açıdan incelenecek olması belki de bize Güneş sistemi tarihi hakkında yeni bilgiler öğretecek ve yeni gezegenlere doğru yola çıkacağız.

 

Kaynak: There Is Water on Moon’s Sunward-Facing Surface, Says NASA

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.