Mitokondriyal DNA Hem Anne Hem Babadan Aktarılıyor Olabilir

 Mitokondriyal DNA Hem Anne Hem Babadan Aktarılıyor Olabilir

 Araştırmacılar birbiriyle ilişiği olmayan üç ailede çocukların mitokondrilerini, hücrelerin küçük enerji fabrikaları, babalarından aldığını raporladı.

Bilim adamları, spermdeki mitokondrinin genellikle yumurtayı dölledikten sonra tahrip olmasından dolayı mitokondrinin anneden çocuğa aktarıldığını düşünüyorlardı. Fakat Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda 26 Kasım'da yayımlanan yeni araştırma, nadir durumlarda babaların da mitokondriye katkıda bulunabileceğini gösteriyor. Şimdilik, her iki taraftan gelen mitokondriyal mirasın sonuçları bilinmiyor. 

Mitokondriyal hastalık araştırmacısı Paldeep Atwal, Jacksonville, Fla'da Mayo Clinic'e gelen bir kadından DNA'yı incelerken babadan kalma kalıtsal imzayı buldu.

Bir hücrenin çekirdeğindeki DNA, her iki ebeveynden de eşit olarak miras alınır ve bir vücut inşa etmek için tüm genetik talimatları içerir. Mitokondrilerin de kendi DNA'ları vardır, bu DNA’lar organelleri inşa etmek ve çalıştırmak için gerekli olan bazı genleri içerir fakat şimdilerde Jacksonville'de özel bir klinikte çalışan Atwal’a göre kadının hücreleri garip bir şekilde bazıları anneden ve bazıları “başka yerlerden” iki tür mitokondriyal DNA'yı içeriyordu. Sonucu düşünmek bir hataydı, Atwal ve meslektaşları testi tekrarladığındaysa aynı şey ikinci kez geri geldi ve bu onları şüpheye sürükledi. 

Araştırmacılar, her iki ebeveynin de DNA'sına sahipti, bu yüzden ekip babanın mitokondriyal DNA'sını inceleyip onun gizemli mitokondrinin kaynağı olduğunu hem kadında hem de erkek kardeşinde onayladı. 

Atwal, Cincinnati Çocuk Hastanesi Tıp Merkezi'nde bir mitokondriyal hastalık uzmanı olan Taosheng Huang ile temas kurdu. Huang, mitokondrisini babalarından alan iki farklı ailenin çocuğuna muayenede rastlamıştı. Bunlarla beraber, araştırmacılar, mitokondrinin yüzde 24 ile 76'sını babadan miras alan üç aileden toplamda 17 Kişi buldular.

Montreal Üniversitesi'ndeki çalışmalarda yer almayan bir biyolog olan Sophie Breton, “Gerçek ve çok ilginç bir keşif ama şaşırmadım” diyor. Bitkiler ve diğer hayvanlarda yapılan önceki çalışmalarda, bazen mitokondrilerin erkeklerden geçtiğini ve bir insan örneğindeyse, bir adamın kas hücrelerinde babanın mitokondriyal DNA'sı bulundu, ancak bilim adamları bunun teknik bir aksaklık mı yoksa kontaminasyon mu olduğunu sorguladılar.

Breton’a göre Atwal, Huang ve meslektaşlarının, hücrelerinde hem annesinin hem de babasının mitokondrisi olan insanları bulduğuna dair hiçbir şüphe yok.

“Ve muhtemelen daha sonraki çalışmalarda da aynı şeyi bulacağız.”

Philadelphia Çocuk Hastanesi'nde Mitokondriyal ve Epigenomik Tıp Merkezi başkanı olan Mitokondriyal genetikçi Douglas Wallace ise bu durumun çok da yaygın bir olay olmayacağını savunuyor. Annelerin muhtemelen her zaman çocuklarının mitokondrisinin birincil kaynağı olacağını söyleyen Wallece nadir görülen durumlarda, normalde baba mitokondrisini yıkım için düzenleyen biyolojik sistemin başarısız olabileceğimi ve en azından babanın mitokondrilerinden bazılarının çoğalabileceğini de ekliyor.

Kaynak

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.