Mars’a Açılan Kapı: Salda Gölü

 Mars’a Açılan Kapı: Salda Gölü

Salda Gölü yani Türkiye’nin Maldivleri… Salda Gölü ilk olarak sosyal medyada doğal güzelliğiyle gündeme gelse de ilerleyen zamanlarda turistlerin yoğun ilgisi ve imara açılması ile gündemde tekrardan kendine yer bulmuştu.

Ülkemizin doğa harikalarından biri olan Salda Gölü bu sefer sadece ülke değil Dünya çapında da haber değeri taşımaya başladı. 19 Şubat’taki Mars’a tarihi inişten birkaç gün önce “NASA Earth” adlı hesabın Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımla adeta gözler Burdur’a çevrildi. Salda Gölü ve Jezero Krateri’nin görüntülerinin yer aldığı bu paylaşımda, “Mars’a geri sayım başladı! NASA Perseverance gezgininin Jezero Krateri’ne sadece bir gün sonra temas edeceğine inanmak öyle zor ki. Kratere kimse ayak basmadı ama Türkiye’deki Salda Gölü sayesinde neler bekleyebileceğimiz konusunda bazı fikirlerimiz var,” denildi.

NASA neden ilk inişini Jezero Krateri’ne yaptı? Salda Gölü ile ne ilgisi var? Gelin bu sorulara hep birlikte cevap verelim.

“Jezero” kelimesi Boşnakça “göl” anlamına gelen aynı zamanda da Bosna-Hersek’te bulunan bir şehrin ismi. NASA için barındırdığı önem ise bir zamanlar burada bir göl olabileceğinin düşünülmesi. Mars’taki olası yaşam koşulları hakkında yapılan önceki araştırmalarda edinilen tatmin edici ve umut vadeden bilgiler ışığında Jezero Gölü’nde milyarlarca yıl öncesine ait canlılık bulgularının bulunabileceği düşünülüyor.

“NASA Earth” adlı hesabın Twitter üzerinden paylaştığı görsel

Peki aralarında 470 milyon kilometrelik mesafe bulunan bu iki göl arasında nasıl bir bağ var? Salda ve Jezero Gölleri jeolojik, mineralojik ve mikrobiyalit benzerlikleri ile birçok açıdan Mars’taki antik yaşama ışık tutabilir.

Salda Gölü aslında suyunun mavi tonu ve bembeyaz kumsalıyla eşsiz olsa da mineral açısından da Dünya üzerinde tek. Kayaç zenginliği ve delta yapılarının yanı sıra ender görülen bir yoğunlukta siyanobakteri varlığı da bulunduran Salda Gölü o kadar benzersiz ki Mars toprağına daha yakın. Perseverance aracının topladığı kaya örnekleri incelendiğinde Dünya’da 3.5 milyar yıl önce yaşadığı bilinen ilk yaşam formlarından olan siyanobakterilerin Mars’ta yaşayıp yaşamadığı sorusuna da cevap bulunulabilir. Belki de Salda Gölü sayesinde Mars üzerinde bulunan ilk mikrobiyal kalıntılar ile Mars’taki yaşama dair ilk somut deliller elde edilecek.

Şimdilerde türlü beşeri tehditler ve küresel ısınma yüzünden varlığı risk altında olan Salda ve daha nice doğal mirasımızın korunarak, ileride başka araştırmalara ışık tutması dileğiyle…

 

Kaynak:

Tolga Şekir

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.