Mamutların Geri Dönüşü Dünyayı Kurtaracak

 Mamutların Geri Dönüşü Dünyayı Kurtaracak

Yaklaşık 4 bin yıl önce soyları tükenen tüylü mamutların Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir genetik klonlama projesiyle dünyada tekrar var edilebileceği açıklandı. Çalışmada yer alan bilim insanları, bu proje için Sibirya buzullarında 42 bin yıldan uzun bir süredir korunan bir tüylü mamutun DNA örneklerini kullandığını belirtti. Buna göre bir dişi fil içinde yaratılan yapay rahimde döllenen yumurtaya tüylü mamutun DNA’sı kopyalanarak ortaya Asya fili ve mamut kırması bir tür çıkacak.

Bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre yapılan deneyler başarılı olursa, bu durum tüylü mamutların yaşayabileceği kutup bölgelerinde bitki örtüsünün büyümesine yol açarak, küresel ısınma ve beşeri faaliyetler sonucu tahrip olan kutup ikliminin tekrar düzenlenmesinde önemli bir rol oynayacak. Tüylü mamutların tekrar Sibirya bölgesinde görülmesiyle beraber, bu bölgedeki küresel ısınma etkilerinin azalacağı ve donmuş toprak erimelerinin önüne geçileceği tahmin ediliyor.- Toprak, iki yıldan daha uzun bir süre sıfır ve sıfırın altı derecelerde kalırsa donmuş toprak özelliği kazanır.- Donmuş toprağın erimesi sonucu açığa çıkan metan gazı iklim değişikliği etkilerini artırıyor ve küresel çapta felaketlere yol açıyor.

Metan gazı topraktan çıkarken toprağı bir baloncuk gibi yükseltir. En azından şimdilik metan gazının büyük bir kısmı hala toprak altında hapsolmuş durumda. Fakat küresel ısınma ile beraber metan gazı çıkışının da hızlanacağı öngörülüyor. Eğer fil ve mamut karışımı yeni bir tür ortaya çıkarsa bu tür Sibirya bölgesini yeniden iskan edebilir ve böylece gaz çıkışını da engelleyebilir. Peki bu nasıl mümkün olacak? Filler ve mamutlar son derece ağır hayvanlardır. Soğuğa dayanıklı bu hayvanlar bastıkları kar örtüsünü sıkıştırarak dümdüz hale getirecek, kış aylarında ağaçların büyümesini destekleyecek ve yaz aylarında çimlerin daha geniş  alanlara yayılmasını sağlayacak. Meydana gelecek otlaklar, kış soğuğunun yer kabuğunun içine daha fazla nüfuz ederek derinlerindeki toprağın soğumasına olanak tanıdığından, günümüzde var olan ormanlardan daha fazla güneş ışığını yansıtacaktır. Artan bitki popülasyonu, bölgedeki fotosentez kapasitesini artırarak karbon salınımını da düzenleyecektir. Kısacası beslenme alışkanlıkları sayesinde mamutlar gezegenimizi kurtarmak için geri dönecek.

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.