Mail Gönderebilen Ispanak ve Zehri Algılayabilen Bitkiler

 Mail Gönderebilen Ispanak ve Zehri Algılayabilen Bitkiler

Bir ıspanakla en fazla ne yapılabilir? Belki lezzetli bir yemek, sıcak bir çorba, bol yeşillikli bir salata… Peki, bir ıspanakla e-posta göndermeye ne dersiniz? Yanlış okumadınız. Bilim insanları ıspanak yoluyla mail göndermeyi düşünüyorlar ve bu durum bizi iklim değişikliği gibi daha pek çok konuda uyarabilir.

2016 yılında Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) araştırmacılar ıspanakların mayınları algılamak ve mail yoluyla iletişim kurmak için kullanılabileceğini keşfettiler. Mühendisler nanoteknolojiyi kullanarak ıspanağın yapraklarına elektronik sensörler yerleştirirler. Ispanak kökleri patlayıcıların içerisinde bulunan nitroaromatikleri algılayabilir. Bitki, kızıl ötesi bir kamera tarafından algılanan ve bilim insanlarına e-posta uyarısı gönderebilen bir sinyal yayar.

Amerikan Üniversitesi’nden bilim insanları ıspanak karbon nanosheetlerine (iki boyutlu nanoyapı, nanosheetin en bilinen örneği grafen) dönüştürüldüğünde, ıspanağın bir katalizör olarak metal-hava aküleri ve yakıt hücrelerini daha etkili yapmaya yardımcı olma gibi bir işlevi yerine getirebileceğini de keşfettiler. Profesör Shouzhong Zou’ya göre bu çalışma doğal kaynaklardaki oksijen azalma tepkisi için sürdürülebilir katalizörlerin yapılabileceğini gösteriyor. Bilim insanları bu keşfin; araştırmacıları kirlilik ve diğer çevresel faktörler hakkında uyarabileceğine inanıyorlar. Ispanak ayrıca yakıt hücrelerini güçlendirmenin bir yöntemi olarak görünüyor.

Araştırmacılar yeraltındaki arsenik seviyesini algılamak için de bitkileri kullanabileceklerini keşfettiler. Singapur’daki bilim insanları-MIT araştırma ve Teknoloji İttifakı (SMART) bitkilere zararı dokunmayan ve topraktaki bitkilerden alınmış arsenik seviyesini gözlemlemeye izin veren nanosensörler ekledi. Onlar patlayıcıları algılamak ve yeraltındaki tehlikeli elementleri keşfetmekten çok daha fazla ilginç şeyi yapabilir. Bilim insanları bu yeni araştırmadan hoşnutlar çünkü bu türünün ilki ve bitkilerin kullandığı arseniği bulmak için daha az zaman ve donanımla yapılıyor. Bilim insanı Tedrick Thomas Salim Lew şunları söyledi: “Biz bu yeniliği eninde sonunda tarım endüstrisi ve ötesinde görebileceğimizi öngörüyoruz.”

Bitki nanobiyoniği bitkilere yeni yetenekler veren etkili bir süreç. Bitki nanobiyonik araştırmalarının erken evrelerinde, Strano bitkileri kirletici yapan sensörler için nanopartiküller kullandı. Bitkilerin fotosentez yapmalarını değiştirerek yanmanın yol açtığı bir kirlilik olan nitrik oksidi algılamalarını sağlayabildi.

Araştırmayı yöneten Profesör Michael Strano, “Bitkiler çok iyi analitik kimyagerler. Onlar toprakta geniş bir kök ağına sahipler ve suyun yapraklara taşınması için bir yola sahipler. Bu bizim insanla bitki arasındaki iletişimin üstesinden nasıl gelebileceğimiz adına orijinal bir kanıt,” dedi. Strano’nun diğer açıklaması ise şöyle, “Bitkiler çevreye karşı oldukça duyarlı. Onlar bir kuraklık olacağını bizden çok önce biliyorlar. Onlar topraktaki küçük değişiklikleri ve su potansiyelini algılayabilirler.”

Doğada varlıklarından haberdar olduğumuz, yeteneklerini ise yeni yeni keşfettiğimiz birçok canlı mevcut. Ispanak da bunlardan sadece bir tanesi. Umarız ki bitkilerin bir yerlerde saklı yeteneklerini daha çok keşfedip doğaya daha fazla yardımcı olabiliriz.

 

Kaynak:

Burçin DOĞAN

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.