Londra Bilim Müzesi’ne Ufak Bir Bakış

 Londra Bilim Müzesi’ne Ufak Bir Bakış

Modanın merkezi deyip geçmeyin! Londra ayrıca dünyanın en büyük bilim müzelerinden birine de sahip. Evet yanılmadınız, Londra’dan bahsediyoruz. Hatta sadece Londra’dan da değil, Londra Bilim Müzesi’nden bahsediyoruz!

1857 yılında kurulmuş müzede, günümüzde 300.000’den fazla parça sergilenmektedir. 2001 Aralık ayından itibaren müze ücretsiz hizmet vermeye başlamıştır, ayrıca müzede eski dönemlere ait tedavi yöntemlerine ilişkin fotoğraflar da bulunmaktadır; çocuk felci tedavisi (1937/Şekil 1), plastik cerrahi (Şekil 2), kadın doğum sandalyesi (1800/Şekil 3) ve cerrah testeresi (Şekil 4) bunlardan sadece birkaçı. Ayrıca müzede kendini ameliyat etmek zorunda kalan doktorun (Şekil 5) ve veba salgınına özel, doktorların giydiği koruyucuların (Şekil 6) fotoğrafı da sergilenmektedir. En eski el ve kol saatlerini de sergileyen müzenin 7 katı da insanları şaşırtırken aynı zamanda hayran bırakacak eserlere sahiptir.

Müze sadece eski eserleri sergilemekle kalmıyor ayrıca 8-11 yaşlarındaki çocukları aileleriyle, ‘Bilim Gecesi’ adlı etkinlikle müzelerinde bir gece ağırlayıp akşamında bilimsel çeşitli aktiviteler yaptıktan sonra ertesi saba kahvaltıya eşlik edecek bilimsel kökenli filmler sunuyor. Eğer 8-11 yaşlarındaysanız böyle bir etkinliği kaçırmamanızı; değilseniz de ‘mutlaka gidilmesi gereken yerler’ listenize eklemenizi tavsiye ediyoruz.

 

Çocuk felci tedavisi (1937)
Şekil 1

 

Plastik cerrahi
Şekil 2

 

Doğum sandalyesi (1800)
Şekil 3

 

Cerrah testeresi
Şekil 4

 

Kendi apandisit ameliyatını kendi yapan Sovyet doktor (1961)
Şekil 5

 

Veba doktorlarının karantina kıyafetleri (1800)
Şekil 6

 

Kaynak:

Elif Metin

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.