LDPE Plastik Nedir?

 LDPE Plastik Nedir?

LDPE, düşük yoğunluklu polietilen (low-density polyethylene)’in kısaltmasıdır. Bu plastik türü kullandığımız birçok üründe reçine kodu ya da geri dönüşüm numarası olan 4 ile tanımlanır.

Amerika Kimya Kurulu’na (ACC) göre LDPE, sert, esnek ve nispeten transparan özelliklerinden dolayı öncelikli olarak film uygulamalarında kullanılır. LDPE, bazı esnek kapak ve şişelerin yanında tel ve kablo uygulamalarında da kullanılır.

ACC, LDPE’nin asitlere, bazlara ve bitkisel yağlara karşı inanılmaz derecede direnç gösterdiğini bildiriyor. LDPE’nin sertliği, esnekliği ve nispeten transparan özellikleri paketleme işlemlerinde gerekli olan ısıyla yapıştırma uygulamaları için onu daha tercih edilir kılmaktadır.

Görsel: Unsplash.

LDPE’nin Kullanım Alanları

LDPE daha çok kuru temizleme, gazete, ekmek, donmuş meyveler, taze üretim sebze/meyveleri için kullanılan plastik poşetler gibi daha çok ince ve esnek olan ürünler için kullanılır. Streç filmler de LDPE’den üretilir, dahası süt kutuları ve tek kullanımlık bardaklar da LDPE ürünlerindendir. Üreticiler aynı zamanda LDPE’yi oyuncak, sıkıştırılabilir şişeler ve ince kap kapakları için de kullanır.

 

Doğada birikmiş plastik yığını. Görsel: Unsplash.

 

LDPE’nin Geri Dönüşümü

Geri dönüşüm alanlarından birçoğu LDPE ve doğrusal düşük yoğunluklu polietilen (LLDPE) için geri dönüşüm imkanı sunar ve 4 numaralı geri dönüşüm özelliğine sahiptirler. Diğer plastik türleri gibi LDPE de doğada yüzyıllarca çözünmeden durabilir, bu nedenle imkanlar dahilinde geri dönüşüm yapılması oldukça önemlidir. Bazı alanlarda plastik poşetler için geri dönüşüm sunamaz, bu durumda plastik poşetler tekrar tekrar kullanılabilir.

 

Geri Dönüştürülmüş LDPE’nin Kullanım Alanları

ACC’ye göre geri dönüştürülmüş LDPE; mobilya, çöp kutuları, peyzaj kerestesi, dış mekan kerestesi ve yer karoları üretmek için kullanılabilir.

 

 

Kaynak: What is LDPE Plastic?

aycadogan

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.