Kolonoskopi Yapabilen Robot, Bu Prosedürü Daha Az Nahoş Hale Getirmeyi Hedefliyor

 Kolonoskopi Yapabilen Robot, Bu Prosedürü Daha Az Nahoş Hale Getirmeyi Hedefliyor

Kolonoskopi yapabilen bir robot bu prosedürü daha basit ve daha az nahoş hale getirebilir.

İngiltere’deki Leeds Üniversitesi’nden Pietro Valdastri ve meslektaşları kolon boyunca esnek bir probu hareket ettirmek için makine öğrenmesi algoritması kullanan bir robotik kol geliştirdiler.

Prob, robotun gövdenin dışındaki bir mıknatıs aracılığıyla kontrol ettiği, ucunda kamera bulunan bir tür manyetik endoskoptur.

Sistem, endoskop ucunu kolon boyunca kontrol eden bir kumanda sayesinde insan operatör tarafından kontrol edebilir veya bağımsız çalışabilir. Valdastri, hareketi bir video oyunu oynamanın sezgisel hareketine benzetiyor. Sistem aynı zamanda endoskobun kolon içindeki konumunu ve yönünü de takip ediyor.

Şu an kolonoskopi sırasında kullanılan geleneksel endoskopların çalıştırılması zordur ve eğitimli uzmanlar gerektirir. Valdastri, gastroenterotologların çoğu zaman yukarı, aşağı, sol ve sağın nerede olduğu konusunda zorluk çektiklerini belirtiyor.

Robotik sistem bir tüpe benzeyen, kolonun iç kısmının görüntüleri üzerine eğitilmiş bir yapay zeka kullanıyor. Valdastri bunu şöyle tarif ediyor: “Algoritma görüntünün ortasında siyah bir daire arıyor. Bu siyah daire; aletin ucunun gitmesi gereken yeri gösteriyor.”

Araştırmacılar bu yöntemi yapay bir kolonda ve iki domuzda başarıyla test ettiler. Manyetik prosedürün daha az ağrılı olabileceğine ve sedasyon olmaksızın hastalarda kullanabileceklerine inanıyorlar.

Ekip, prosedürü gelecek beş yıl içinde beş sağlıklı gönüllüde denemeyi planlıyor. Başarılı olursa bu prosedür kolonoskopi yapmak için bağırsak iltihabı olan hastalarda kullanılacak.

 

Kaynak: Robot that can perform colonoscopies aims to make it less unpleasant

Nuri Ogulcan Ok

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  • Çok faydalı bir yazı olmuş verdiği değerli bilgiler için Nuri Oğulcan Ok a teşekkürler!

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.