Koku Duyusu Kuvvetli Gezginler

 Koku Duyusu Kuvvetli Gezginler

Bilim adamları, beyindeki her iki yeteneğin de aynı alanlara bağlı olduğunu düşünüyor. Yani  burnumuz öncülüğünde yönümüzü bulmamız mümkün olabilir.

Nörobilimci Louisa Dahmani ve meslektaşları 57 gençten bir noktadan diğerine ne kadar iyi geçebilecekleri konusunda test edilmeden önce, bilgisayar ekranındaki sanal bir kasabada gezinmelerini istedi. Aynı gençlerin koklama yetenekleri de incelendi. 40 kokulu keçeli kalemden birinin kokusunu aldıktan sonra, katılımcılara bir ekranda dört kelime gösterildi ve kokuyu eşleştiren birini seçmesi istendi. Bu iki farklı görevde, üstün burunlarla üstün gezginlerin bir ve aynı olduğu ortaya çıktığı takım bulundu.

Bilim adamları her iki beceriyi de beyindeki belirli noktalara bağladılar: Sol orbitofrontal korteks ve sağ hipokampus, daha iyi koku alan ve daha kuvvetli yön duygusuna sahip olanlarda daha büyüktü. Orbitofrontal korteks koklamaya bağlı iken, hipokampusun hem koku hem de yön duygusuna bağlı gezintiye bağlı yer aldığı bilinmektedir.

Harvard Üniversitesi’nde bulunan Dahmani, Montreal’deki McGill Üniversitesi’nde çalışırken, 16 Ekim’de Nature Communications’da rapor veren araştırmacılar, hasarlı orbitofrontal korteksleri olan 9 kişilik ayrı bir grupta gezinme ve koku tanımlama ile ilgili daha fazla sorun yaşadılar.

Tüm bu çalışmalara göre koku duyusu, insanların yollarını bulmalarına yardımcı olmak için evrimleşmiş olabilir ve bu da uzaysal koku hipoteziyle savunulmaktadır. Bilim adamlarına göre ayrıca, insanların kötü kokuları nasıl tespit ettikleri-ayırdıkları gibi koklama üzerine daha spesifik yönelimler de yön bulma duygusu ile bağlantılı olabilir.

Kaynak

[zombify_post]

Oksijen Dergi

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.