Kıvırcık Saçların Doğası

 Kıvırcık Saçların Doğası

Kıvırcık saç, pek çok insanın ilgisini çeker. Hatta bu nedenle bir çok insan kıvırcık saça sahip olmak için kuaförlerde çokça zaman harcar. Perma, maşa gibi doğal olmayan ve saça zarar veren yollara başvururlar. Peki şanslı olan kıvırcık saçlıların, saçlarının bukle bukle olmasını sağlayan faktörler nedir? Gelin hep birlikte öğrenelim…

Saçın düz veya kıvırcık olmasını sağlayan en temel faktör; genetiktir! Saç şeklini çok büyük bir oranda genetik şifrelerimiz belirliyor. Kıvırcık saç geni, düz saç genine baskındır. Buna rağmen çevrenizde gördüğünüz insanlar daha çok düz saçlı olabilir. Saçın tipi, çoklu allel genler tarafından belirlenir. Allel dediğimiz kavram, farklı özelliklere sahip bir genin alternatif formu veya formlarıdır. Yani bu değişik alleller sayesinde saçın tipi çok değişik formlarda olabilir (Düz ve kıvırcıklık dışında saçın dalgalı olması gibi). Bu genlerdeki varyasyonlar da değişik ortamlarda değişik oranlarda bulunabilir. Bu oran; bulunduğunuz ortama, ülkeye, hatta kıtaya göre değişir. Kıvırcık saç Afrika’da yaygın olmasına rağmen, Asya’da nadir görülür.

Diğer bir faktör ise saç foliküllerinin yapısıdır. Folikül, saçın içinde büyüdüğü yapıdır. Yapılan son araştırmalara göre bu foliküllerin şekli, saçın şeklini de etkiliyor. Eğer foliküllerin şekli simetrikse (yuvarlak), saç folikülden düz çıkıyor. Eğer C-şeklinde veya yassıysa kıvırcık; ovalse de dalgalı oluyor.

Ve en son faktör ise saçta bolca bulunan keratin proteini. Keratin, iç ve dış yüzeylerinde bulundurduğu yüksek orandaki hidrofobik amino asitlerden ötürü suda çözünmeyen, lifsi yapıdaki güçlü ve esnek bir protein türüdür. Keratin aynı zamanda yüksek miktarda sistein amino asidi de içerir. Saçtaki bu amino asitlerin R gruplarının (yan gruplar – sülfür atomları içerir) birbirine yakın olmaları durumunda, saça kıvrım veren kovalent karakterde disülfit bağları oluşur. Keratin proteinleri de birbirlerine disülfit bağlarıyla bağlanırlar. Saçta ne kadar çok disülfit bağı olursa, saç o kadar kıvrımlı olur.

Saçın folikül yapısına da bağlı olarak, simetrik folikülden çıkan düz saçta bu amino asitlerin R grupları yaklaşıp disülfit bağı oluşturamadıklarından, saç düzlüğünü korur. Fakat kıvırcık saçın yassı olan folikülleri, bu amino asitlerin R gruplarını birbirine yaklaştırıp arada disülfit bağlarının oluşmasına izin vererek saçın kıvırcık yapısına katkıda bulunur.

Yani; genetik, foliküllerin yapısı ve keratin proteini ile sahip olduğumuz kıvırcık saçların doğası bu şekildedir. Unutmayın ki saçlarınızın şekli her ne olursa olsun siz en güzelsiniz.

 

Kaynak:

Funda Çet

İlginizi Çekebilir

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.